Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień

2
W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Zapoczątkowuje go Niedziela Palmowa, symbolizująca wjazd Jezusa na oślęciu do Jerozolimy. Wiwatujący tłum, który tego dnia witał go u bram miasta, za kilka dni będzie oglądał jego mękę i śmierć na krzyżu.

Triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest także zapowiedzią tego, co wkrótce się wydarzy. Teraz Chrystus jest witany przez wiernych wiwatujących i trzymających w dłoniach gałązki palmowe, a za kilka dni lud tego samego miasta będzie wiódł go na Golgotę ku ukrzyżowaniu.

CZYTAJ TEŻ: Diecezja Kaliska: Są oficjalne wytyczne w sprawie obchodów Wielkanocy

Niedziela Palmowa jest symbolicznym dniem przygotowujących duchowo katolików do Wielkanocy. Choć przypomina o wydarzeniach, które działy się dwa tysiące lat temu, obchodzona jest w Europie od średniowiecza. Palmy, które wierni przynoszą do kościoła na znak tego, jak mieszkańcy Jerozolimy witali wjeżdżającego do miasta na osiołku Jezusa, mają symbolizować odradzające się życie.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy (Ewangelia wg św. Jana* – J 12,12-19)

“Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie oraz «Król izraelski!» A gdy Jezus znalazł osiołka, dosiadł go, jak jest napisane: Nie bój się, Córo Syjońska! Oto Król twój przychodzi, siedząc na oślęciu. Z początku Jego uczniowie tego nie zrozumieli. Ale gdy Jezus został uwielbiony, wówczas przypomnieli sobie, że to o Nim było napisane i że tak Mu uczynili. Dawał więc świadectwo ten tłum, który był z Nim wówczas, kiedy Łazarza z grobu wywołał i wskrzesił z martwych. Dlatego też tłum wyszedł Mu na spotkanie, ponieważ usłyszał, że ten znak uczynił. Faryzeusze zaś mówili jeden do drugiego: «Widzicie, że nic nie zyskujecie? Patrz – świat poszedł za Nim»”.

* fragment pochodzi z Biblii Tysiąclecia

CZYTAJ TEŻ: Ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla. “Chciałbym zaproponować wspólnocie pięć priorytetów”

O tradycji palm wielkanocnych i ich dalszym losie ściśle związanym z Wielkim Postem opowiadają pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick