Nie żyje Wanda Wiłkomirska – skrzypaczka, honorowa obywatelka Kalisza

2
fot. kalisz.pl
Dziś w wieku 89 lat zmarła Wanda Wiłkomirswka. Wybitna skrzypaczka oraz pedagog. Była honorowym obywatelem miasta Kalisza.

Wanda Wiłkomirska była bardzo silnie związana z Kaliszem. Z tego miasta pochodziła jej matka. Urodził się tu też jej brat. Ona sama wielokrotnie odwiedzała to miasto. Tytuł Honorowego Obywatela Kalisza odebrała w 2006 roku z rąk ówczesnego prezydenta – Janusza Pęcherza.

Była wybitnie uzdolnioną skrzypaczka. Ukończyła Akademię Muzyczną w Budapeszcie. Koncertowała w Polsce i na całym świecie, grając z najwybitniejszymi orkiestrami. Występowała także ze swoim rodzeństwem: siostrą Marią, która jest pianistką oraz bratem Kazimierzem, wiolonczelistą. Występowali jako Trio Wiłkomirskich.

Przez 27 lat była związana z Filharmonią Narodową w Warszawie. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Państwową I oraz II stopnia, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz tytuł doktora honoris causa.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. szkoda tylko, że dla tak uzdolnionej artystki nie było miejsca w Polsce, bo przez lata mieszkala i pracowała za granicą

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick