Nie żyje ks. infułat Tadeusz Szmyt. Wieloletni proboszcz parafii św. Antoniego

10
Fot. Powiat Ostrowski
W wieku 87 lat zmarł ks. infułat Tadeusz Szmyt. Przez 35 lat był proboszczem parafii pw. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim. Był także honorowym obywatelem Ostrowa Wielkopolskiego. Od 2011 roku przebywał na emeryturze.

Ksiądz infułat Tadeusz Szmyt zmarł w wieku 87 lat. – Potwierdzam, że dotarły do nas takie informacje – dowiadujemy się w kaliskiej kurii. Data oraz szczegóły uroczystości pogrzebowych nie są jeszcze znane.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Był wikariuszem w Śremie, Grodzisku Poznańskim, Pniewach, Rawiczu i Poznaniu. W 1971 r. został proboszczem w Lechlinie, a w 1976 r. – w parafii św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1992 – 2012 pracował na rzecz diecezji kaliskiej pełniąc funkcję wikariusza generalnego, a potem biskupiego. W 1987 r. został mianowany prałatem, a w 1995 – infułatem. W 2002 r. został Honorowym Obywatelem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

To z jego inicjatywy powstał Dom Katechetyczny im. Jana Pawła II przy parafii św. Antoniego oraz kościół Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie. Doprowadził do powstania w Ostrowie m.in. Stacji Opieki Caritas, zorganizował Telefon Zaufania, działał na rzecz profilaktyki uzależnień.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

  • Mieszkał przy parafii, ale odkąd przeszedł na emeryturę był tam rezydentem, czyli nie pełnił żadnych funkcji, tylko mieszkał i pomagał przy parafii (odprawianie mszy, posługa w konfesjonale) wg swojego uznania i chęci

 1. 13
  1

  Przecież ksiądz Infułat mieszkał przy kościele św. Antoniego. Dopiero w zeszłym roku przenieśli go na 3 maja.

 2. 8
  1

  A czy informacja o Grodzisku Poznańskim też pochodzi ze strony kurii? Jeśli tak, to informuję, że to kiepskie źródło, bo nie ma takiej miejscowości

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick