Nie żyje Janusz Janiak – kolarz, trener i wielki pasjonat kolarstwa

0
Fot. Powiat Ostrowski
Zmarł Janusz Janiak - kolarz, trener i wielki pasjonat kolarstwa związany przez ponad 40 lat z Raszkowskim Ludowym Klubem Sportowym. Za pracę na rzecz sportu został uhonorowany w 2019 roku "Wawrzynem Sportu" Starosty Ostrowskiego.

Janusz Janiak był uznanym kolarzem, trenerem i pasjonatem kolarstwa związanym z tym ostrowskim środowiskiem przez większość życia. Jako czynny zawodnik wziął udział m.in. w Wyścigu Dookoła Anglii, w którym zdobył srebrny medal.

Przez lata spełniał się jako trener kolarstwa. Poświęcił mu ponad połowę życia z czego ponad 40 lat angażował się w działalność Ludowego Klubu Sportowego w Raszkowie. W 2019 roku został uhonorowany za zasługi, zaangażowanie oraz pasję Sportowym Wawrzynem (na zdjęciu).

Tak uzasadniono ten wybór: Janusz Janiak – za wielką pasję, która pozwoliła w małym miasteczku stworzyć liczący się w kraju ośrodek szkolenia kolarzy. Kolarstwu poświecił ponad połowę swojego życia. Przygodę z dwoma kółkami rozpoczynał jako zawodnik. Do jego największych indywidualnych osiągnięć można zaliczyć srebrny medal zdobyty podczas Wyścigu Dookoła Anglii. Przez lata oddany był pracy trenerskiej, ponad 40 lat w tej funkcji spędził w Raszkowskim Ludowym Klubie Sportowym i na tym polu, na polu wyszukiwania i szlifowania kolarskich talentów święcił wiele sukcesów. Podczas niedawnego jubileuszu jego 80. urodzin obliczono, że kolarze mający korzenie w raszkowskim klubie zdobyli 120 medali na Mistrzostwach Polski, a po powołaniu do kadry reprezentowali Polskę na najważniejszych imprezach świata. Byli to m.in. Wojciech Pawlak olimpijczyk z Seulu i Barcelony, Dariusz Szczucki uczestnik Mistrzostw Świata, Małgorzata Przepiórkowska (Jędrzejewska) piętnastokrotna Mistrzyni Polski i reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata w Oslo. Monika Cegła wielokrotna mistrzyni kraju i reprezentantka Mistrzostw Świata w Atenach. Mariola Janiak (Palczewska) wielokrotna mistrzyni Polski na torze i na szosie. Wawrzyna dla tego nestora sportu ze starostą wręczyła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick