Nie żyje bp Edward Janiak – były ordynariusz Diecezji Kaliskiej

24
Nie żyje bp Edward Janiak - były ordynariusz Diecezji Kaliskiej. Od kilku miesięcy przebywał poza Diecezją Kaliską w związku z karą, jaką nałożyła na niego Stolica Apostolska. Biskup Janiak niechlubnie zasłynął w jednym z filmów braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Duchowny został ukarany za tuszowanie przypadków pedofilii w Diecezji Kaliskiej. Kurią kierował w latach 2012-2020. Informację o śmierci duchownego potwierdziła Konferencja Episkopatu Polski.

Biskup Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 roku w Malczycach na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku we Wrocławiu. Nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Scilium otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 26 października 1996 roku. W dniu 21 lipca 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go Biskupem Kaliskim.

Funkcję tę pełnił do października 2020 roku. Wtedy też na ręce papieża Franciszka złożył oficjalną rezygnację ze stanowiska. Było to efektem premiery filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Biskup Edward Janiak został tam przedstawiony jako ten, który tuszował przypadki pedofilii wśród księży Diecezji Kaliskiej. W tej sprawie toczyło się śledztwo, a ordynariusz został ukarany.

Otrzymał on nakaz opuszczenia Diecezji Kaliskiej, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz “Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że od tamtej pory przebywał we Włocławku, gdzie zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 23 września. Informację o śmierci duchownego potwierdziła Konferencja Episkopatu Polski.

Komunikat zamieściła także Diecezja Kaliska „Informujemy, że dziś w godzinach południowych zmarł biskup Edward Janiak, biskup kaliski senior. Prosimy o modlitwę za zmarłego biskupa Edwarda polecając Go Miłosierdziu Bożemu. Informacje dotyczące pogrzebu zostaną podane wkrótce. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…”

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

24 KOMENTARZE

  1. „Prosimy o modlitwę za zmarłego…”
    To on – gdy jeszcze żył – zamiast chronić pedofili, powinien był się modlić! I tylko modlić, bo nic innego do roboty nie miał.
    Jeśli Bóg istnieje i faktycznie tak kocha dzieci (choć nie wiadomo, co robił, gdy palona dzieci w krematoriach… Spał?) nie pomogą żadne modlitwy za obrońcę pedofili, należy się od razu zsyłka do czeluści piekielnych..
    Tutaj niby został ukarany, ale kara była zupełnie nieadekwatna do popełnionych czynów.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick