DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nie koniec dyskusji o powstaniu wielkopolskim. Debata w ramach stulecia

Powstanie wielkopolskie – to jedyny zwycięski zryw, z którego powinni być dumni wszyscy Polacy. Sto lat temu wywalczono w nim niepodległość. Nadal jednak sporo jest wątków które budzą dyskusję czy motywują regionalistów do poszukiwań. Podczas konferencji historycznej „Powstanie wielkopolskie w regionie ostrowskim” trzynastu prelegentów zabrało głos na tematy z powstaniem związane. Wśród nich regionaliści m.in. Edmund Radziszewski, Aneta Franc, Rafał Wiertelak oraz historycy z Ostrowa Wielkopolskiego i nie tylko, m.in. Jarosław Biernaczyk, Józef Pietrzak czy Piotr Grabarz.

Losy powstańców z całego regionu ostrowskiego były najczęściej poruszanymi wątkami historycznej konferencji. Wielu z nich nie było żołnierzami, a zwykłymi, młodymi chłopcami, którzy poszli do boju za ojczyznę. Ich losy wciąż pamięta wielu żyjących. Prelegenci tłumaczyli gdzie i jak szukać źródeł historycznych.

Na sobotniej konferencji nie brakowało też wątków dotyczących sytuacji militarnej w czasie powstania, udziału ziemiaństwa w zrywie, omówienia ważnych postaci dla historii powstania czy nawet akcentu związanego z literaturą ówczesnych czasów. Spotkanie w Ostrowie pokazuje jak ważne dla regionu było i nadal jest powstanie. Niestety na arenie ogólnopolskiej nie zawsze z takim entuzjazmem mówi się o wydarzeniach w powiecie ostrowskim, w centrum wydarzeń z reguły stawiany jest Poznań.

Wszystkie materiały z konferencji, artykuły i wnioski zostaną zredagowane i opublikowane w numerze 11. rocznika Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Ukaże się on w grudniu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz