Nemesis – innowacyjny projekt wielkopolskiej policji. Polska w szóstce krajów na świecie

0
Fot. KWP Poznań
Nemesis to innowacyjny model systemu śledczego w zakresie przestępstw seksualnych. Wielkopolscy policjanci, jako jedni z szóstki państw na świecie rozpoczęli realizację nowatorskiego projektu. Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu zostało wyposażone w najnowocześniejszą linię badawczą do badań genetycznych.

Pracownicy cywilni i policjanci z laboratoriów kryminalistycznych nie biorą udziału w zatrzymywaniu przestępców, ale ich praca jest nieoceniona. Dzięki ich specjalistycznej wiedzy i skrupulatności możliwe jest ujęcie m.in. przestępców seksualnych. W sterylnych warunkach badają setki próbek materiału dowodowego i porównawczego. Analizują wszystkie pozostałości po sprawcy na miejscu zbrodni, czyli ślady daktyloskopijne, traseologiczne, mechanoskopijne, biologiczne, fizykochemiczne, osmologiczne, balistyczne, fonoskopijne, a także dokumenty. W przypadku śladów biologicznych materiał ten jest najczęściej śladowy; kropla zaschniętej krwi lub śliny, plama nasienia, kawałek paznokcia, pojedynczy włos czy fragment naskórka.

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu uzyskała dofinansowanie na realizację projektu w ramach programu Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014-2021, a całkowita wartość projektu wynosi ponad dwa miliony złotych. „Jednym z zadań projektu Nemesis jest wyposażenie Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu w najnowocześniejszą linię badawczą do badań genetycznych. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie metodyki i algorytmu przeprowadzania badań w sprawach przestępstw na tle seksualnym” – informuje wielkopolska policja.

Laboratorium zostało wyposażone w separator komórkowy, koncentrator komórkowy, automat do ekstrakcji DNA, wirówki z chłodzeniem i rotorem horyzontalnym oraz homogenizator ultradźwiękowy. Genetyk jest w stanie oznaczyć dokładny profil DNA sprawcy, posiadając bardzo skąpą ilość materiału biologicznego.

Nazwa projektu, czyli Nemesis pochodzi z mitologii greckiej. Nazywała się tak bogini zemsty i sprawiedliwości. Według wierzeń zsyłała na ludzi szczęście lub niepowodzenie, ścigała przestępców, decydowała o losie w zależności od zasług. Uważana na uosobienie gniewu bogów, miała stać na straży równowagi świata.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick