Nazwisko burmistrza na kościelnym dzwonie. „Oczko się odlepiło temu misiu”

4
Fot. Pixabay, screen z fanpage'a Parafia Cielcza i Cząszczew
Sporo emocji wywołało zdjęcie kościelnego dzwonu, który w ostatnich dniach został zamontowany na wieży kościelnej w Cielczy (powiat jarociński). Zdziwienie było związane z napisem, który można przeczytać na zdjęciu: "W XXV lecie kapłaństwa. Adam Pawlicki w XX-lecie piastowania urzędu burmistrza Jarocina 2002-2022". Burmistrz odcina się od inicjatywy twierdząc, że nie ustalał treści napisu i odsyła do proboszcza. Szczegóły na wlkp24.info.

Wracamy do tematu parafii w Cielczy, o której pisaliśmy w czerwcu. Wówczas tamtejszy proboszcz świętował 25-lecie kapłaństwa, a po uroczystej mszy św. burmistrz wręczył mu kartonowy czek na kwotę 100 tys. zł z przeznaczeniem „na remont Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Małgorzaty w Cielczy”. Biuro prasowe urzędu napisało wówczas, że to „prezent dla wszystkich parafian”.

Remont zabytkowej świątyni ruszył w 2022 roku. Okazało się, że jedną z nowości będzie dzwon. To właśnie ten element przykuł uwagę części mieszkańców gminy Jarocin, a dokładniej wygrawerowana na nim treść, która jest widoczna na zdjęciu: „W XXV lecie kapłaństwa. Adam Pawlicki w XX-lecie piastowania urzędu burmistrza Jarocina 2002-2022”.

Na fanpage’u cieleckiej parafii wstawiono post z kilkoma zdjęciami oraz następującą treścią: „Wczoraj go dotykaliśmy i można było zadzwonić. Od dziś będzie odliczał czas. Na zaszczytnym miejscu pod krzyżem został zawieszony. Niech Wszystkim służy na długie lata. Czas ucieka, a wieczność czeka”.

Temat zainteresował m.in. przedstawicieli Stowarzyszenia „Kochamy Jarocin”, które krytycznie postrzega wiele działań burmistrza oraz jego samorządowego otoczenia. Zdjęcie dzwona opublikowali także na swoim fanpage’u zamieszczając taki komentarz: „Tymczasem w Cielczy… Chyba coś się jednak nie zgadza w tych datach. Poza tym wszystko w porządku?”.

Co dokładnie się nie zgadza? Komentujący post wskazali na niezgodność dat burmistrzowania widniejących na dzwonie. „Ktoś tu chyba zapomniał o kadencji Stanisława Martuzalskiego od 2012 roku” – napisał jeden z internautów na fanpage’u „Kochamy Jarocin”. „To się nie dzieje naprawdę” – dodała kolejna osoba. „Groteska”, „Nie wierzę, w co widzę”, „Jakoś mnie to nie dziwi”, „Kto w Polsce żyje, w cyrku się nie śmieje”, Oczko mu się odlepiło – temu misiu – to niektóre z komentarzy opublikowane pod zdjęciami na facebookowej stronie.

Portal wlkp24.info zadzwonił w tej sprawie do burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego, który jednak odmówił oficjalnego komentarza. Przyznał natomiast, że o napisie na dzwonie kościelnym dowiedział się od proboszcza parafii, a treść napisu nie była z włodarzem konsultowana.

Skontaktowaliśmy się zatem z ks. Radosławem Nowakiem, proboszczem Parafii pw. św. Małgorzaty w Cielczy, aby od niego uzyskać odpowiedzi na nasze pytania. We wtorek po krótkiej rozmowie przerwał ją – jak to określił – ze względu na obowiązki. Obiecał, że zadzwoni później i dokończymy rozmowę. Nie zadzwonił. Zadzwoniliśmy więc my. W środę. Ksiądz poinformował portal wlkp24.info, że jest zajęty i będzie zajęty do wieczora, przez co nie znajdzie czasu na rozmowę w sprawie remontu świątyni, ani kościelnego dzwona.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick