Nawet 7,5 tys. zł na wymianę „kopciuchów”. Rekordowa pula w budżecie miasta

5
Fot. UM Ostrów Wlkp.
W tegorocznym budżecie Ostrowa Wielkopolskiego zaplanowano 1 mln 400 tys. zł na wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne. Zwiększono kwotę dofinansowania z 5 do 7,5 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe.

Ostrów Wielkopolski wspiera akcję wymiany pieców węglowych od 2015 roku. – Do tej pory wydaliśmy na ten cel blisko 4 mln zł, czego efektem jest to, że z Ostrowa zniknęło blisko 800 pieców węglowych. Niektóre gminy z naszego regionu znacząco zmniejszają środki na takie wsparcie, niektóre rezygnują z niego całkowicie, my zwiększamy kwotę na dotacje do rekordowych w historii miasta 1,4 mln zł – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Dotąd kwota maksymalnego dofinansowania do wymiany jednego pieca wynosiła 5 000 zł. W tym roku wzrosła o 50 proc. i wyniesie 7 500 zł.

I jako uzasadnienie prezydent Beata Klimek przytacza dane. – Kiedy zaczynaliśmy, w 2015 roku, odnotowano 80 dni w roku, w których przekroczony został dopuszczalny poziom pyłu PM10. W 2019 roku było to już 47 dni. To nadal niemało, jednak chcemy dalej walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

Do tej pory dotacja mogła zostać udzielona wyłącznie na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz na zakup i montaż nowego źródła ogrzewania. Kolejną proponowaną zmianą ma być dodanie do tej listy kosztu demontażu węglowego paleniska.

Dotacja udzielana jest na wymianę źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych lub lokalach mieszkalnych położonych na terenie gminy Ostrów Wielkopolski i polega na likwidacji palenisk węglowych i trwałym ich zastąpieniu przez nowe źródło ogrzewania w postaci podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, ogrzewania olejowego lub pompy ciepła.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. 5
  1

  Bardzo ciekawe bo jakoś po pierwszym artykule zadzwoniłem do tego wydziału i poinformowano mnie że ta kwota 7500 należy się tylko do podłączenia do sieci ciepłowniczej a nie np. na zakup pieca gazowego i resztę kwoty na przyłącze gazowe w tym przypadku tylko 5000 tys,to jest ta cała walka ze smogiem hahaha

 2. 2
  2

  Dostanie sie te pieniadze ale dlaczego wazny jest dochod ktory nie moze przekraczac 8oo zl na osobei nie wlicza sie osob po 26 roku i gdzie tu walka z sogiem

  • Bzdura. Skorzystaliśmy z dofinansowania. Pokryło nam to zakup pieca gazowego. Resztę zainwestowalismy sami czyli ok 5000 tyś – rysunek, prace monterskiw itd. NIKT NIE PYTAŁ O DOCHÓD.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick