Nawet 7,5 tys. zł na wymianę „kopciuchów”. Rekordowa pula w budżecie miasta

5
Fot. UM Ostrów Wlkp.
W tegorocznym budżecie Ostrowa Wielkopolskiego zaplanowano 1 mln 400 tys. zł na wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne. Zwiększono kwotę dofinansowania z 5 do 7,5 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe.

Ostrów Wielkopolski wspiera akcję wymiany pieców węglowych od 2015 roku. – Do tej pory wydaliśmy na ten cel blisko 4 mln zł, czego efektem jest to, że z Ostrowa zniknęło blisko 800 pieców węglowych. Niektóre gminy z naszego regionu znacząco zmniejszają środki na takie wsparcie, niektóre rezygnują z niego całkowicie, my zwiększamy kwotę na dotacje do rekordowych w historii miasta 1,4 mln zł – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Dotąd kwota maksymalnego dofinansowania do wymiany jednego pieca wynosiła 5 000 zł. W tym roku wzrosła o 50 proc. i wyniesie 7 500 zł.

I jako uzasadnienie prezydent Beata Klimek przytacza dane. – Kiedy zaczynaliśmy, w 2015 roku, odnotowano 80 dni w roku, w których przekroczony został dopuszczalny poziom pyłu PM10. W 2019 roku było to już 47 dni. To nadal niemało, jednak chcemy dalej walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

Do tej pory dotacja mogła zostać udzielona wyłącznie na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz na zakup i montaż nowego źródła ogrzewania. Kolejną proponowaną zmianą ma być dodanie do tej listy kosztu demontażu węglowego paleniska.

Dotacja udzielana jest na wymianę źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych lub lokalach mieszkalnych położonych na terenie gminy Ostrów Wielkopolski i polega na likwidacji palenisk węglowych i trwałym ich zastąpieniu przez nowe źródło ogrzewania w postaci podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, ogrzewania olejowego lub pompy ciepła.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawe bo jakoś po pierwszym artykule zadzwoniłem do tego wydziału i poinformowano mnie że ta kwota 7500 należy się tylko do podłączenia do sieci ciepłowniczej a nie np. na zakup pieca gazowego i resztę kwoty na przyłącze gazowe w tym przypadku tylko 5000 tys,to jest ta cała walka ze smogiem hahaha

  2. Dostanie sie te pieniadze ale dlaczego wazny jest dochod ktory nie moze przekraczac 8oo zl na osobei nie wlicza sie osob po 26 roku i gdzie tu walka z sogiem

    • Bzdura. Skorzystaliśmy z dofinansowania. Pokryło nam to zakup pieca gazowego. Resztę zainwestowalismy sami czyli ok 5000 tyś – rysunek, prace monterskiw itd. NIKT NIE PYTAŁ O DOCHÓD.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick