Nasi uczniowie w finale E(x)plorów

0
Fot. Paweł Sobczak
Czterech uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim zakwalifikowało się do finałowego etapu konkursu E(x)plory.

Do etapu regionalnego zakwalifikowało się około 120 projektów z całej Polski, które wywalczyły akredytacje do etapu finałowego. Zakwalifikowało się do niego 36 projektów, w tym również te przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Mowa o Patryku Solarczyku i Łukaszu Strzelczyku, którzy pod opieką Tomasza Szydłowskiego przygotowali Rowerowy skaner jakości powietrza („BAQS-Bicycle Air Quality Scanner) oraz Filip Tomczyk i Jakub Jędrzejewski – autorzy „Fuzora – reaktora syntezy termojądrowej”. Oni pracowali pod okiem dra Pawła Sobczaka.

 

Do finału zakwalifikował się również Bartłomiej Owczarz (Publiczne Gimnazjum w Taczanowie Drugim), który pod opieką Pawła Sobczaka zaprezentował projekt „Łazik Marsjański BOGG”. Bartek to przyszły uczeń ZST.

W tym roku w etapach regionalnych, aż 5 projektów uczniów ZST walczyło
akredytację do finału. Projekty prezentowali: Małgorzata Porczyńska, Kamil Kaliński, Grzegorz Gorzaniak, Bogumił Skoczylas, Jakub Jędrzejewski, Filip Tomczyk, Mikołaj Fischer, Mikołaj Bartela i Michał Ciszek.

Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w dniach 24-26 października
w Gdyni. Tam młodzi naukowcy powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10, 7 i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

– Festiwale Naukowe E(x)plory to prawdziwe święto nauki i nowych technologii.
To niezwykłe wydarzenia odbywające się w kilku miastach Polski, które udowadniają młodzieży, że nauka to fascynujący element naszego życia i doskonały pomysł na przyszłość – mówi Paweł Sobczak, opiekun uczniów.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick