DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Narodowe Święto Niepodległości w regionie. Sprawdź, jak przebiegają obchody [ZDJĘCIA]

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w całej Polsce. Pamięć o tak ważnym w historii kraju wydarzeniu pielęgnowano także w regionie. Odyskanie przez Polskę suwerenności po 123 latach celebrowano m.in. w Jarocinie, Pleszewie i Ostrowie Wielkopolskim. Składano kwiaty w miejsach pamięci, odprawiano msze święte i śpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Jak co roku, w Ostrowie Wielkopolskim wieńce złożono w miejscach pamięci: przy dawnym Konwikcie Arcybiskupim, przed grobem pierwszego burmistrza miasta Stefana Rowińskiego oraz przed Domem Katechetycznym i dawną siedzibą Powiatowej Rady Ludowej. Następnie delegacje złożone m.in. z urzędników miejskich, gminnych, powiatowych i przedsatwicieli służb wzięły udział w mszy świętej odprawionej w ostrowskiej konkatedrze.

W Pleszewie obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela. Następnie delegacje samorządowców złożyły wiązanki kwiatów pod okolicznościowymi tablicami na Murze Pamięci, na froncie dworca w Kowalewie oraz na grobie ks. Kazimierza Niesiołowskiego.

Obchody 11 listopada na terenie gminy Jarocin rozpoczęły uroczyste msze święte w intencji ojczyzny, odprawione w Mieszkowie i Cielczy.  W pierwszej tych z miejscowości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego – gen. Stanisława Taczaka. W drugiej – przy tablicy upamiętniającej polskich lotników, znajdującej się przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte.

W Kaliszu w szczególny sposób wspominano wydarzenia i osoby, które odegrały znaczącą rolę w wyzwalaniu miasta i zapewnieniu bezpieczeństwa kaliszanom. Byli to m.in. Juliusz Ulrych, szef Sztabu Wojskowego Ziemi Kaliskiej, podporucznik Józef Lasoń i Zygmunt Mrowiński. Główna część obchodów odbyła się na rynku głównym w Kaliszu. Na terenie miasta odbywał się również marsz zorganizowany przez narodowców.

Z kolei w Krotoszynie odsłonięto tablicę upamiętniająca pobyt 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej w tym mieście. W uroczystości brały udział władze gminy i powiatu, które następnie złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wolności.

W wielu miastach zaplanowano też różne imprezy towarzyszące. W Arenie Ostrów o godzinie 18.00 odbędzie się „Koncert 10 Tenorów wraz z orkiestrą”, a w Kaliszu zorganizowano m.in. grę miejską.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • .,.,

    czwartek, 11 listopada, 2021

    A Wilku dziś nie na budowie ? Nie zdązy do świat .

    Odpowiedz
  • O
    OLA

    czwartek, 11 listopada, 2021

    zdjęciami też da się manipulować.

    Odpowiedz
  • B
    Barbara

    piątek, 12 listopada, 2021

    wstyd za mieszkańców ul.Dąbrowskiego-ani jednej flagi BIAŁO-CZERWONEJ!!!!!!!!!!!!Przedwojenni właściciele powinni tych powojennych wytargać podczas snu w nocy!!!! 11.11.pochodziłam po Ostrowie Wlkp moim rodzinnnym mieście i z goryczą stwierdziłam,że budynków bez flag było bardzo dużo. Ostrowiacy-WSTYD!!!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz