Narodowe Czytanie tylko on-line. Będzie inscenizacja i goście

1
Już wkrótce, bo w sobotę, 5. września dziewiąta edycja „Narodowego Czytania”. Rok 2020 to rok „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Tym razem w całej Polsce tegoroczne wspólne czytanie ma być realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, dlatego wiele miast przestawia się na lekturę online. Nie inaczej jest w Ostrowie Wielkopolskim.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie szybko stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wciąż jest lekturą szkolną, warto więc przypomnieć sobie jej treść w oryginalny sposób. – Możemy państwu pokazać czytanie publiczne niestety tylko on-line. Odbędzie się to na Dużej Scenie OCK, a nie – jak wzorem lat poprzednich – w Synagodze. Będziemy zaczynać o 10:00, mamy zaproszonych gości do czytania, a prof. Galant omówi „Balladynę” – zaprasza Włodzimierz Grabowski, dyrektor ostrowskiej Biblioteki Publicznej.

Społeczna akcja propagująca znajomość literatury narodowej rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego na warsztat wzięto „Pana Tadeusza” Mickiewicza. Potem można było przypomnieć sobie Trylogię i „Quo Vadis” Sienkiewicza, „Lalkę” Prusa, dzieła Fredry, „Wesele” Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Żeromskiego oraz polskie nowele. – Publiczność bardzo lubi prezentacje tych dzieł. Z punktu widzenia bibliotekarzy, księgarzy, ludzi pióra dobrze jest, że wracamy do „pomników” literackich, głównie ze względu na młode pokolenia. Publiczny dostęp do wielkiej, polskiej literatury jest potrzebny i wierzę, że będzie kontynuowany – dodaje Grabowski.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Narodową kwarantanną niech się ktoś wreszcie zainteresuje. Zdrowi ludzi siedzą miesiącami uwięzieni w domach, a prezydent z lekturą się promuje.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick