DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Narodowe Czytanie 2023. Jakie atrakcje dla mieszkańców regionu?

Sprawdziliśmy najciekawsze atrakcje, jakie czekają na mieszkańców regionu w związku z Narodowym Czytaniem, które już w sobotę, 9 września.

Fot. Oficjalna strona Kancelarii Prezydenta RP

Przed nami 12. edycja Narodowego Czytania. Akcja zapoczątkowana w 2012 roku ponownie zbliży mieszkańców kraju z największymi dziełami literatury najwybitniejszych polskich autorów. Lekturą na 2023 rok jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jedna z najważniejszych powieści w dziejach polskiej literatury nie tylko epoki pozytywizmu.

Lektura została przyjęta bardzo dobrze, czego efektem były liczne komplementy. Recenzenci nazwali nawet Orzeszkową „młodszą siostrą Mickiewicza”. Porównanie do Wieszcza obrazuje, jak ważna i dobrze napisana jest to powieść. „Nad Niemnem” miało premierę w 1888 roku, a na przestrzeni lat stało się jedną z kluczowych pozycji literackich poruszających tematykę powstania styczniowego w kontekście losów jej bohaterów.

Czytając tę epopeję – jak ocenili powieść niektórzy krytycy – warto również zwrócić uwagę na polszczyznę Bohatyrowiczów, którym wypowiadają się bohaterowie. W zachowanej korespondencji Elizy Orzeszkowej można znaleźć informacje na temat tego, że starała się jak najwierniej odwzorować język mieszkańców zaścianków Grodzieńszczyzny (okolice dzisiejszego Grodna na Białorusi), gdzie osadzono fabułę.

Narodowe Czytanie 2023 w regionie

Ostrów Wielkopolski

Narodowe Czytanie odbędzie się w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Gościem wydarzenia będzie Robert Gonera, który przeczyta fragment „Nad Niemnem”. Aktor filmowy i teatralny 22 lata temu wcielił się w rolę komisarza w adaptacji filmowej powieści „Przedwiośnie”. Produkcję wyreżyserował Filip Bajon. „Przedwiośnie” natomiast było lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku.

Pleszew

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew zaprosiła w tym roku uzdolnioną wokalnie aktorkę Joannę Moro, która wcieliła się m.in. w rolę Annę German. Tym razem czytelnicy będą mieli okazję poznać ją z nieco innej strony. Niestety, darmowe wejściówki na to spotkanie już się rozeszły.

Jarocin

Sporo będzie się działo również w Jarocinie. Tam Narodowe Czytanie zostanie połączone z II edycją Zaczytanej Polany. Na zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedziała Monika Mrozowska znana m.in. z serialu „Rodzina zastępcza”. To również influencerka i autorka kilku książek kulinarnych.

Harmonogram czytelniczej sobory w Jarocinie jest bardzo bogaty:

  • 12:00 – Smaczne poczytajki – warsztaty kulinarne z Pauliną Konkiewicz, w których głównym bohaterem będzie ulubieniec małych czytelników – Pucio;
  • od 14:00 do 15:30 – biblioteka, Fundacja „Ogród Marzeń” i Centrum Usług Społecznych w Jarocinie zapraszają na warsztaty plastyczne „Wyobraź się”. – Będziemy robić wspólnie magiczne zakładki do książki inspirowane bohaterami z bajek i baśni – zapowiadają organizatorzy;
  • 15.30 – spotkanie wokół wyobraźni z Małgorzatą Swędrowską o tym, co czytać dzieciom i dlaczego warto to robić;
  • 17:00 – spotkanie dla rodziców z Moniką Mrozowską, która opowie o tym, jak być dobrym rodzicem i nie zwariować.

Wstęp wolny.

W razie niepogody spotkania i warsztaty zostaną przeniesione do siedziby głównej biblioteki (Pałac Radolińskich).

ZOBACZ AKTUALNY KALENDARZ WYDARZEŃ

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz