Z czym wiąże się narodowa kwarantanna?
- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
- Zamknięte stoki narciarskie.
- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym
Przedłużone zostaną dotychczasowe zasady i ograniczenia:
- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
– 50% liczby miejsc siedzących, albo
– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego (max. 1 os./15m2).
- Udział w zgromadzeniach (max. 5 osób).
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
- Ograniczenie w sklepach (max. 1 os./15m2).
- Godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00).
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały, zostaną przedłużone.
Minister Zdrowia poinformował także w połowie grudnia o “zakazie przemieszczania się” w noc sylwestrową od godziny 19.00 do 6.00 rano w Nowy Rok. To wywołało duże oburzenie wśród społeczeństwa. Znawcy prawa informowali, że zakaz ten jest niezgodny z obowiązującymi zasadami. Ostatecznie Mateusz Morawiecki poinformował, że “aby godzina policyjna mogła być zastosowana, musielibyśmy, za decyzją pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną”.
Premier apeluje o nieprzemieszczanie się i spędzanie nocy sylwestrowej w kameralnym gronie. Mimo wszystko w poniedziałek wieczorem pojawiło się rozporządzenie rządu, które mówi o tym, że przemieszczanie się w tych godzinach może się odbywać wyłącznie w celach służbowych oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb życia codziennego (sklep spożywczy, apteka).
Interakcja z drugim człowiekiem też jest podstawową potrzebą życia codziennego.