Napisać książkę, zostać wojewodą – powyborcze plany przegranych

17
Każde wybory parlamentarne wyłaniają nowych bohaterów, ale i tych, którzy muszą przełknąć gorycz porażki i pożegnać się z polityczną karierą. Jakie plany na życie poza sejmowymi i senackimi ławami mają „niewybrani”?

Reelekcji nie uzyskał dotychczasowy senator – Łukasz Mikołajczyk (Prawo i Sprawiedliwość). Zdobył 77 780 głosów, ale to nie wystarczyło, aby wygrać z Ewą Matecką. Kandydatkę Koalicji Obywatelskiej poparło ponad 80 tysięcy wyborców – górą była zwłaszcza w Ostrowie, gdzie zgarnęła niemal dwie trzecie głosów.

Czy były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim zamierza wrócić do pracy pedagogicznej? – Jestem na bezpłatnym urlopie w mojej Szkole Podstawowej nr 9, więc nie wykluczam powrotu do nauczania, ale o konkretnych planach pomyślę po zakończeniu kadencji – mówi Łukasz Mikołajczyk. A w kuluarach słychać, że partia rządząca nie zostawi go bez posady. Tym bardziej, że Zbigniew Hoffmann zamieni wkrótce gabinet wojewody wielkopolskiego na ławę sejmową. Mikołajczyk podchodzi do tych informacji ze spokojem. – Taka propozycja byłaby wyrazem uznania mojej dotychczasowej działalności i kolejnym etapem pracy dla Polaków, a w tym wypadku Wielkopolan. Ale decyzję o obsadzie stanowisk wojewodów podejmuje premier i jak dotąd nie dotarła do mnie taka propozycja – zaznacza dotychczasowy senator.

Bożena Henczyca zdobyła w tych wyborach 10 689 głosów, czyli ponad 2 tys. więcej, niż w 2015 roku. Ale Koalicja Obywatelska, z list której startowała, nie uzyskała takiego poparcia, jak przed czterema laty. I posłanka Platformy Obywatelskiej kończy karierę przy Wiejskiej. Jaki ma plan na życie poza Sejmem? Nie mam jeszcze planu, ale wiem, że chcę nadal działać w polityce. Być może napiszę kolejną książkę. Będzie mi brakowało politycznego życia i kontaktu z ludźmi, ale za cztery lata są kolejne wybory – parlamentarne i samorządowe, więc niewykluczone, że wrócę do polityki – przyznaje Bożena Henczyca, która w przeszłości pracowała jako dziennikarka.

Swój wynik sprzed czterech lat poprawił Piotr Walkowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), ale 4,5 tys. głosów nie wystarczyło na sejmowy mandat. Pamietać należy jednak, że Walkowski do Sejmu trafił z listy rezerwowych, zastępując Andżelikę Możdżanowską po jej sukcesie w wyborach do Europarlamentu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. Pani Henczyca niech zakłada szpilki i biega 😉 a pan Mikołajczyk niech wróci do SP9 i zrobi tam porządek bo odkąd go tam nie ma to jest tam bardzo kiepsko, prawda?

 2. Dziś rozmawiałam z Senatorem Mikołajczykiem i mówił, że wraca do szkoły. Ale z tym wojewodą to bardzo dobry pomysł. Ma doświadczenie i jest bardzo pracowity!

 3. Jak ludzie pozbawieni mandatu, nie majacy poparcia (oprocz jarusia), bedacy posluszni jednej osobie moze mowic o stanowisku wojewody? Moze troche pokory. Bo juz wybory na Prezydenta daly duzo do myslenia.

  • Pan senator uzyskał znakomity wynik do senatu zwiększył poparcie o ponad 30.000 głosów w porównaniu z rokiem 2015. To jest bardzo dobry wynik i niewiele brakło a uzyskałby reelekcje. A przy dzisiejszej aktywnej polityce rządu potrzebny jest młody dobrze wykształcony i aktywny wojewoda, ponieważ wojewoda reprezentuje rząd w województwie. Osobiście uważam że to bardzo dobry wybór.

 4. Pamiętamy kto zlikwidował kilkanaście miejsc pracy w Ostrowie Wielkopolskim wprowadzając Nowe Prawo Wodne od początku roku 2018. Zła karma wraca!

 5. bardzo się cieszę ,że Mikołajczyk się nie dostał . potwierdził tym samym , ze do polityki nie idzie się do polityki !!!! Siec wracaj do szkoły i do pensji nauczycielskiej . !!!!! No chyba ,że PREZES załatwi CI ” ciepłą posadkę” U mnie jesteś ….spalony i u pewnej grupy nauczycieli również. Jestem zaskoczony , że cudem dostał się Ławniczak. Gratulacje dla Pani Mateckiej….uratowała w tych wyborach honor Ostrowa !

  • Nie dziwię się że uczniowie nie szanują nauczycieli skoro to środowisko samo na siebie psioczy. Wstyd drogie grono pedagogiczne.

 6. Co do pani Mateckiej nie będę się wypowiadał, bo o kobietach źle się nie mówi. Ale ta pani nie ma wiedzy i kompetencji o stanowieniu prawa. Ciekaw jestem jakie wnioski legislacyjne będzie proponować wysokiej izbie.

 7. Kto przy zdrowych zmysłach i tylu latach bycia senatorem, wróciłby do szkoły jako szeregowy nauczyciel? Faktycznie, to musiałaby być sytuacja podbramkowa, chociaż lepszy rydz jak nic. Dla swoich są inne miejsca. A tak poza tym, kiedy znikną wreszcie te plakaty przedwyborcze nachalnie kłujące już w oczy na budynku browaru i innych obiektach? Wybory się skończyły, więc po co tak mocno się narzucać swoją osobą. Trochę skromności w nowym roku życzę. To nie program TOP MODEL.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick