Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Przejęcia, remonty i modernizacje. Spore plany związane z dostosowaniem kolejnych budynków mają przedstawiciele Sądu Okręgowego w Kaliszu. Planują przeprowadzić prace właściwie w każdym z powiatowych miast, gdzie znajdują się sądy rejonowe, ale najwięcej pieniędzy zostanie w najbliższym czasie zainwestowane w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu.
Kaliski sąd zyska nowy budynek. To nieruchomość przy al. Wolności 7, która niemal sąsiaduje z siedzibą sądu. Transakcja została sfinalizowana 22 grudnia 2021 roku, a właścicielem budynku został Skarb Państwa. Mowa o kamienicy należącej niegdyś do Orange. Na parterze zlokalizowana jest poczta, a pozostałe pomieszczenia będą służyć sądowi. Ma się w nich znaleźć dział gospodarczy, który mieści się na Asnyka.
– Dobra wiadomość dla mieszkańców Kalisza jest taka, że miasto zyska kolejny reprezentacyjny budynek, bo nieruchomość stała jakiś czas nieużywana. Nie chcemy też, by Poczta Polska zmieniła swoją lokalizację, bo dla nas jest jak najbardziej wskazane, żeby dalej tam funkcjonowała – podkreślił Patryk Pietrzak, prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu podczas konferencji prasowej.
Prawo do pierwokupu budynku miał prezydent Kalisza, ale zrezygnował z niego. Skorzystali na tym przedstawiciele sądu, którzy będą mogli zaadaptować nieruchomość zgodnie z potrzebami. Budynek mógł zostać przejęty przez Skarb Państwa. Sądy z roku na rok rozpatrują coraz więcej spraw. Wiele z nich jest niezwykle złożonych, co wiąże się z ogromem dokumentacji. Ją także trzeba mieć gdzie przechowywać. Stąd potrzeba przekształcania kolejnych budynków.
Remont ma się okazać korzystniejszy finansowo i czasowo, bo postawienie budynku od podstaw wiązałoby się z dużo większym zakresem prac i pochłonęłoby nieporównywalnie więcej pieniędzy – rzędu co najmniej kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu milionów złotych.
W pierwszej kolejności mają zakończyć się natomiast prace związane z remontem budynku należącego do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Dopiero później ma przyjść czas na remont nieruchomości w Kaliszu.
Tylko w 2021 roku SO wydał na inwestycje budowlane ponad 2,3 miliona złotych. Większość przeznaczono na remont budynku po urzędzie celnym przy ul. Partyzanckiej w Ostrowie. Jest to budowla zabytkowa, dlatego prace przebiegają pod nadzorem konserwatora. W porozumieniu z nim najpierw zabezpieczono dach, a następnie rozpoczęto kolejne etapy prac.
Przetarg na kolejne działania w tym miejscu ma zostać ogłoszony do końca marca. Wstępnie szacuje się, że inwestycja pochłonie nawet 5 milionów złotych. Tak wynika z szacunków. Ile rzeczywiście będzie potrzeba pieniędzy, dowiemy się po otwarciu ofert. Prace szybko się nie zakończą, ale mają być realizowane etapami. W przyszłym roku zostanie wymienione ogrodzenie, powstaną miejsca parkingowe dla pracowników i petentów, a będące w złym stanie garaże mają zostać rozebrane.
W ostatnim czasie wyremontowano trzy sale sądowe w kaliskim sądzie, które nie były odświeżane od lat 90. Wyremontowano też gabinety sędziów i sanitariaty. Także w byłym budynku po banku PKO przeprowadzono prace naprawcze, bo dach został uszkodzony, co doprowadziło do zalania sali rozpraw.
Praktycznie co roku przedstawiciele sądu starają się inwestować w budynki w poszczególnych miastach powiatowych. W Pleszewie wymieniono schody przed budynkiem i podjazd dla niepełnosprawnych.
Ze względu na rozległy i kosztowny remont w Ostrowie, w ciągu minionych 12 miesięcy skupiono się na przygotowaniu kosztorysów i uzyskiwaniu pozwoleń. W Sądzie Rejonowym w Krotoszynie wykonano dokumentację na potrzeby remontu dachu, który przecieka. Ma zostać naprawiony w 2022 roku. W Kępnie natomiast wykonano dokumentację projektową związaną na całkowitą wymianą instalacji sanitarnej.
W kontekście Jarocina jest plan, aby podłączyć do instalacji gazowej budynek sądu przy ul. Wrocławskiej, który pozostaje jedynym opalanym węglem.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz