Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Oba podmioty podpisały umowę niemal półtora roku temu. Efektem miał być między innymi nowatorski pomysł pozyskiwania nawozu z nieczystości, o czym informowaliśmy już na portalu wlkp24.info. W ramach inwestycji na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy powstać miała najnowocześniejsza w tej części Europy instalacja służąca do odzysku fosforu ze ścieków i hydrolizy termiczno-ciśnieniowej. – Pozwolą one produkować nawozy służące do wzbogacania gleby. Mamy nadzieję, że pomoże nam to zredukować aktualne koszty funkcjonowania spółki – mówił Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK-u.
Niestety, współpraca nie przyniosła zamierzonych rezultatów. O zerwaniu współpracy z wykonawcą poinformowało w wysłanym do mediów komunikacie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. W dokumencie czytamy między innymi o tym, że do końca września tego roku firma Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o. miała zrealizować roboty budowlane o wartości ponad 36 milionów złotych netto. „Niestety, prace nie zostały wykonane, a firma nie przedstawiła żadnych rozliczeń finansowych na koniec trzeciego kwartału, pomimo że zgodnie z umową prace rozliczane są na koniec każdego kwartału” – czytamy w komunikacie PWiK-u.
Remigiusz Nowojewski, prezes jarocińskich wodociągów podejrzewa, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu. Odnosi się w ten sposób do działań wykonawców, którzy zażądali od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zabezpieczenia w postaci gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Zgodnie z prawem koszty gwarancji zapłaty po połowie pokrywają inwestor i wykonawca. Według prezesa PWiK-u firma „instytucję gwarancji” chciała wykorzystać, aby uniknąć szeregu negatywnych konsekwencji związanych z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem inwestycji.
Zadanie pod nazwą „Modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków w Cielczy k/Jarocina” to jeden z elementów planu inwestycyjnego jarocińskiej spółki wodno-kanalizacyjnej. W ciągu najbliższych kilku lat PWiK zamierza wydać na inwestycje związane z oczyszczaniem, przetwarzaniem i transportem ścieków ponad ćwierć miliarda złotych. Połowę tej kwoty spółka uzyskała w formie bezzwrotnej pożyczki.
Co to oznacza dla PWiK-u? Najprawdopodobniej sprawa zakończy się na wokandzie, ale o szczegółach będziemy informować na naszym portalu.
piątek, 8 listopada, 2019
Ile kasy potrafią pozyskać w tym 25-tysięcznym Jarocinie! 3 x większy Ostrów niech się wstydzi!