„Najpierw natura, potem matura”, „Zacznijcie działać dla klimatu”, czyli młodzieżowy protest na ostrowskim rynku

2
W piątkowe południe na ostrowskim rynku grupa młodzieży protestowała przeciwko polityce węglowej, a także sprzeciwiała się bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej. Organizatorami pikiety były osoby zrzeszone w ramach ogólnopolskiego ruchu Młodzieżowy Strajku Klimatyczny. Niestety, w wydarzeniu wzięło udział niewiele osób.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny tworzy grupa znajomych. Piątkową pikietę zorganizowali w czasie trwającego w Glasgow szczytu klimatycznego odbywającego się pod auspicjami ONZ-u. – Każdy z nas dostrzega skutki kryzysu klimatycznego, jesteśmy naocznymi świadkami tego procesu. Sprzeciwiamy się temu, nie chcemy, by nasza przyszłość wisiała na włosku – mówiła Agata Urbaniak z grupy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Ogólnopolski ruch Młodzieżowy Strajk Klimatyczny tworzą nastolatkowie, którzy na terenie całej Polski protestują przeciwko tzw. polityce węglowej. – Sami się organizujemy. Nie stoją za nami dorosłe osoby. Tworzymy wydarzenie na Facebooku i działamy – tłumaczy Kamil Janiak, z grupy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Zdaniem protestującej młodzieży politycy, nie tylko partii rządzącej, pozostają bierni w obliczu coraz większej katastrofy klimatycznej. – Emisja gazów cieplarnianych cały czas rośnie. Przez to ociepla się klimat, a jedną z przyczyn jest polityka węglowa i to czym palimy w naszych piecach – dodaje Agata Urbaniak.

Większość gmin daje swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z dofinansowania na likwidację tzw. kopciuchów. Przykładowo w Ostrowie Wielkopolskim w tegorocznej edycji złożono rekordową liczbę, ponad 379 wniosków.

Wysoka emisja dwutlenku węgla jest odpowiedzialna za tak zwany efekt cieplarniany, a tym samym za zmiany klimatu. Dlatego, jak informują specjaliści, tylko ograniczając jego emisję możemy ten efekt zatrzymać.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Wielka młodzież dbajaca o środowisko…a plują gumami do żucia gdzie popadnie/rzucajapuszki po parkach, zostawiają puste małpki na placu zabaw…. wielcy obrońcy środowiska.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick