DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Najkrwawszy i najbardziej romantyczny zryw niepodległościowy". Mija 160 lat od wybuchu powstania styczniowego [WIDEO]

Punktualnie o godzinie 12.00 na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Był też apel pamięci i złożenie kwiatów na grobach powstańców styczniowych, które znajdują się na tej ostrowskiej nekropolii.

Uroczystości zorganizowali członkowie Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Przez szeregi powstańcze przewinęło się ok. 100 tys. osób. Życie straciło powstanie blisko 20 tys. ludzi, w tym prawie tysiąc zawisło na szubienicach. Wśród ofiar byli też ostrowianie. – Było to najdłuższe, najkrwawsze i najbardziej romantyczne z polskich powstań. Powstańcy szli do boju nie z okrzykiem „zwyciężymy”, tylko „ci co mają umrzeć, pozdrawiają cię ojczyzno” – mówiła podczas uroczystości Donata Dominik-Stawicka, członkini Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Krótka relacja z ostrowskich obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego w materiale wideo oraz w poniedziałkowym serwisie informacyjnym Telewizji Proart.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz