„Najgorszy czas przed nami” – fatalna sytuacja w schronisku w Niedźwiedziu

0
Zima zbliża się wielkimi krokami, ale sytuacja w schroniskach dla bezdomnych zwierząt nie wygląda dobrze. Tragiczna wręcz sytuacja ma miejsce w placówce w Niedźwiedziu (powiat ostrzeszowski). Kojce przystosowane są dla liczby około 60 czworonogów. Aktualnie jest ich 130. Brakuje także karmy do wyżywienia podopiecznych schroniska.

Choć adopcja jest na bardzo wysokim poziomie, zwierząt wciąż jest za dużo. – W tym roku przyjęliśmy 350 zwierząt. Teraz mamy ich 130 więc wydaliśmy ich sporo. Adopcja takiej ilości zwierząt to nie jest taka prosta sprawa. My w tym roku mamy bardzo dużo młodych psów i nie wiem co się stało. Dawniej było tak, że do schroniska trafiały stare, głuche albo ślepe psy, bo potrzebowały większej opieki i pieniędzy na leczenie. Teraz jest odwrotnie. Starych czworonogów mamy może cztery sztuki. Najwięcej mamy młodych psów między 10, a 16 miesiącem życia – mówi Katarzyna Cichosz, kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Niedźwiedziu.

Zbliża się jeden z dwóch najgorszych okresów w roku dla schronisk. – Najgorzej jest po sylwestrze. Trafiają do nas psy przepłoszone fajerwerkami albo są to po prostu niechciane prezenty gwiazdkowe. Brzmi brutalnie, ale tak niestety jest – dodaje Cichosz.

Liczba szczeniąt, jaka trafia do schroniska w Niedźwiedziu jest dla pracowników przerażająca. – Nie chcę nikogo obrażać, ale to jest niestety mentalność wiejska. Ludzie nie sterylizują i nie kastrują psów. Przez to dochodzi do masowej produkcji szczeniąt i prowadzi to do nieszczęścia – tłumaczy kierownik schroniska.

Pracownicy tego miejsca apelują, by nie kupować psów tylko adoptować. Taki czworonóg potrafi być najlepszym przyjacielem człowieka, a swoją wdzięczność okazywać do końca życia. Podkreślają także, że posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność i pomysł podarowania psa w postaci prezentu świątecznego musi być bardzo poważnie przemyślany.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick