DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Najbardziej udane Mistrzostwa Europy w historii polskiego sumo!

Polska jest potęgą w sumo! Przynajmniej w Europie. Taki wniosek można wysnuć na podstawie osiągnięć uzyskanych przez naszych zawodników podczas Mistrzostw Europy w Sumo, które w niedzielę zakończyły się w Krotoszynie.

Polacy zdobyli 18 medali (2 złote, 5 srebrnych i 11 brązowych) w kategorii wiekowej U-21 i kolejnych 17 (5 złotych, 3 srebrne i 9 brązowych) w U-23. Do tego doszło 25 medali wśród seniorów (2 złote, 6 srebrnych i 17 brązowych).

Czterodniowa rywalizacja była okazją do zmierzenia się z zawodnikami z wielu krajów Starego Kontynentu (m.in. Azerbejdżan, Grecja, Gruzja, Niemcy, Węgry oraz Włochy) i choć za głównych faworytów uznawano Ukraińców, okazało się, że Polacy nie są od nich gorsi. Świadczy o tym chociażby 25 medali seniorów zdobytych przez biało-czerwonych w poszczególnych kategoriach wagowych zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Takiego wyniku nasza kadra podczas mistrzostw Europy jeszcze nie osiągnęła.

W kategorii wiekowej U-21 Ukraińcy zajęli pierwsze miejsce przed Węgrami oraz Gruzją. Polska znalazła się na czwartej pozycji. Wśród kobiet królowały Polki przed Ukrainkami oraz Estonkami.

Także w kategorii U-23 Polki nie miały sobie równych wyprzedzając kolejno Estonki, Niemki oraz Ukrainki. Wśród mężczyzn triumf w tej klasyfikacji odnieśli Gruzini przed Ukraińcami i Polakami.

W sobotę do rywalizacji przystąpili seniorzy, a to oznaczało kolejne emocje dla polskich kibiców, którzy z trybun hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Krotoszynie mogli oglądać zmagania sumitów i sumitek. Reprezentacja Polski zdobyła 2 złote medale, 6 srebrnych i 17 brązowych. Te z najcenniejszego kruszcu trafiły do Aleksandry Rozum z Towarzystwa Atletycznego Rozum w Krotoszynie (kat. do 65 kg) oraz do drużyny kobiet w składzie: Zuzanna Krystek, Wioletta Kielar, Monika Skiba oraz ponownie Aleksandra Rozum.

Spośród zawodników pochodzących z Krotoszyna srebro zainkasowali Aron Rozum (+115 kg), Zuzanna Krystek (kat. +80 kg) i ponownie Aron Rozum, ale tym razem w drużynie (razem z Mateuszem Linką, Jackiem Piersiakiem i Jackiem Krajewskim).

Z brązowym krążkiem zakończyli rywalizację Mateusz Konieczny, Lena Andrzejak i Zuzanna Krystek z Krotoszyna, Patryk Swora i Artur Ciółko z UKS-u Samson Kobylin, a także pochodząca z Jarocina Aleksandra Grygiel, która reprezentuje teraz MKS Juvenię Wrocław.

Medale Polaków podczas Mistrzostw Europy Seniorów w Sumo (Krotoszyn 2022):

Złote medale (2): Aleksandra Rozum (TAR Krotoszyn) w kat. -65 kg, medal w drużynie (Zuzanna Krystek – TAR, Wioleta Kielar – Sumoka Rzeszów, Monika Skiba – UKS Niedźwiadek, Aleksandra Rozum).

Srebrne medale (6): Monika Skiba w kat. -80 kg, (UKS Niedźwiadek Warszawa), Aron Rozum w kat. -115 kg (TAR Krotoszyn), Michał Luto w kat. -100 kg (UKS Niedźwiadek Warszawa), Zuzanna Krystek (TAR Krotoszyn) w kat. +80 kg, Karolina Marczak (ULKS „28” we Włyniu) w kat. -60 kg, medal w drużynie (Aron Rozum, Mateusz Linka, Jacek Piersiak, Jacek Krajewski).

Brązowe medale (17): Hubert Dęborowski (LUKS Lubzina) i Paweł Pieprzak (LUKS Syrena) – obaj w kat. 70 kg, Mateusz Konieczny (TAR Krotoszyn) w kat. -77 kg, Patryk Swora i Artur Ciółko (obaj UKS Samson Kobylin) i obaj w kat. -92 kg, Rafał Głodek (LUKS Lubzina) w kat. -100 kg, Jakub Nowakowski (LUKS Lubzina) w kat. -115 kg, Jacek Piersiak (KS Sumoka Rzeszów) w kat. +115 kg, Marta Gruszkiewicz (SORGA Zamość) w kat. -50 kg, Klaudia Pieprzak (LUKS Syrena) w kat. -55 kg, Karolina Domaszuk (UAKS Podlasie Białystok) w kat. -65 kg, Lena Andrzejak (TAR Krotoszyn) w kat. -73 kg, Aleksandra Grygiel (MKS Juvenia Wrocław) w kat. -80 kg, Wioleta Kielar (KS Sumoka Rzeszów) w kat. +80 kg oraz open, Zuzanna Krystek w kat. open oraz Mateusz Linka w kat. open.

Kolejny ważny dla polskiej kadry start już w 2023 roku podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz