Nadzwyczajna sesja w Ostrowie. Trwała pół godziny, a i tak zdążyli się pokłócić [WIDEO]

3
Środowa nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego przebiegła w błyskawicznym tempie. W porządku obrad znalazły się tylko trzy punkty i wszystkie dotyczyły spraw oświatowych. Mimo że sesja trwała - jak na ostrowskie standardy - bardzo krótko, nie przeszkodziło to radnym Koalicji Obywatelskiej w wygłoszeniu kilku krytycznych uwag pod adresem władz miasta i przewodniczącego.

Raptem godzinę (wliczając w to przerwę) trwała nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Zwołano ją, aby przegłosować trzy projekty uchwał dotyczące oświaty:

 • ustalono sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto,
 • określono średnie ceny jednostki paliwa w roku szkolnym 2022/2023,
 • określono zasady udzielania i rozmiaru obniżek oraz przyznawania zwolnienia od tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla dyrektorów i wicedyrektorów szkół i placówek oraz nauczycieli pełniących inne stanowisko kierownicze w szkole. Określono też tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych.

O co dokładnie chodziło w przegłosowaniu tych projektów wyjaśnił wiceprezydent Sebastian Górski odpowiedzialny za oświatę. – Ta najważniejsza (uchwała – przyp. red.) dotyczyła zmiany sieci przedszkoli, a dokładnie jest konsekwencją nowych siedzib przedszkoli: przedszkola nr 12, które zostaje przeniesione na ul. Dobrą i przedszkola nr 2, które zmienia adres na tej samej ulicy, na ulicy Staroprzygodzkiej podkreślił.

Zaznaczył również, że dopiero 14 lipca urząd otrzymał opinię Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, który zatwierdził tę sieć.

Zmiany przepisów dotyczą organizacji zbliżającego się nowego roku szkolnego. Urzędnicy odpowiedzialni za oświatę w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim zgłosili przy okazji projekty dwóch kolejnych uchwał. – Tak zwana uchwała paliwowa, która wiąże się z dowozem dzieci niepełnosprawnych do szkół i rekompensatą rodzicom tych kosztów. Przed wakacjami te ceny horrendalnie wzrosły. Były zapowiadane obniżki i tak też się stało. No i w trosce nie tylko o budżet miasta, ale także o racjonalne wydatkowanie tych środków, ta uchwała i te ceny ustalone zostały na jeden z dni lipca – dodał Sebastian Górski.

Radni przegłosowali następujący zakres średnich cen:

 • olej napędowy – 7,42 zł za litr,
 • benzyna – 7,25 zł za litr,
 • autogaz – 3,01 zł za litr.

Trzeci projekt uchwały dotyczył zmian w prawie oświatowym, która od 1 września wprowadza stanowisko pedagoga specjalnego we wszystkich placówkach. – Jeszcze wczoraj ukazał się projekt rozporządzenia, który mówi o szczególnych kompetencjach, dlatego także taki projekt uchwały wnieśliśmy na tę sesję – kontynuował w rozmowie z Telewizją Proart wiceprezydent Ostrowa.

Radni Koalicji Obywatelskiej mieli pretensje o to, że zwołano sesję w wakacje, choć – jak zaznaczyli – można było zająć się projektami uchwał w czerwcu i wrześniu. Dyskusja nad zasadnością posiedzenia trwało około pół godziny. Do sprawy odnieśli się po zakończeniu rady przewodniczący Jarosław Lisiecki oraz Jakub Paduch z KO.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. A czy ktoś poruszył temat podwyżek dla grup pomocy przedszkoli w dobie chorendalnych podwyżek cen żywności, opłat wszelkiego rodzaju? Nie. Zajmujemy się pierdolami

  • 1
   1

   WLKP i PROART jeszcze nie zauwazyly tematu. Czekaja na wytyczne z Urzedu Miejskiego? Pewnie za kilka godzin pojawi sie material ze to wszystko wina UE i Putina a glos opozycji co mnie przekonuje bo czytalem na Faceboku przemilcza. Zawsze przyjazni przyjaznej Pani Klimek.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick