Nabór do szkół średnich

9
Już wkrótce gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych zadecydują, gdzie będą kontynuować naukę. 13 maja rozpoczęła się rekrutacja do ostrowskich szkół średnich. Przyszły rok szkolny będzie jednak trudny dla uczniów, grona pedagogicznego i dyrektorów. Wszystko przez kumulację uczniów z roczników 2003 i 2004. Tych, którzy opuszczą mury podstawówek i gimnazjów będzie dwa razy więcej, niż w roku ubiegłym.

Rozpoczął się nabór do ostrowskich szkół średnich. Na złożenie dokumentów uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum mają czas do 31 maja. Wtedy zakończy się elektroniczny nabór w powiecie ostrowskim.

Rok szkolny 2019/2020 będzie rokiem wyjątkowym. Wszystko za sprawą kumulacji dwóch roczników. W szkołach średnich spotkają się uczniowie urodzeni w latach 2003 i 2004. To efekt reformy oświaty wprowadzonej w 2017 roku. Zgodnie z jej ustaleniami od roku szkolnego 2019/2020 gimnazja przestaną istnieć.

Docelowa struktura szkół obejmie 8-letnią szkołę podstawową, a następnie do wyboru:

 • 4-letnie liceum ogólnokształcące
 • 5-letnie technikum
 • 3-letnią szkołę branżową I stopnia
 • 2-letnią szkołę branżową II stopnia

Podania o przyjęcie do szkoły średniej złożyło około 2000 uczniów. Można to takze zrobić drogą elektroniczną. Proces złożenia dokumentów drogą elektroniczną jest prosty. Wystarczy wejść na stronę powiatu ostrowskiego i kliknąć w zakładkę „Edukacja”, a następnie wybrać „Nabór do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie ostrowskim na rok 2019/2020”. Po przejściu pomyślnie wszystkich kroków, komplet dokumentów należy dostarczyć do odpowiedniej szkoły. Obowiązuje także tradycyjna forma aplikowania, czyli uczeń pobiera plik arkuszy w sekretariacie szkoły średniej i uzupełnia podanie ręcznie.

redaktor wlkp24.info
milosz.skibinski@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. Ja się będę starał dostać do szkoły które mają swoje boiska sportowe, duże sale gimnastyczne, a najlepiej kryty basen. Poszedłbym do II LO, ale musiałbym być bardzo dobry z matmy, ale orłem nie jestem i raczej mnie tam nie będzie.

  • Swego czasu kończyłem liceum gdzie nauczyciele byli skonfliktowani. Co z tego, że miałem dobrego nauczyciela jak ten nie miał mnie prawa oceniać na egzaminie ustnym, tylko jego oponent i wróg?

  • A gdzie w II LO masz dużą salę gimnastyczną albo własne boisko sportowe? Weź wyluzuj!

 2. 1
  2

  Nigdy nie polecę swojemu dzieciakowi wyboru II LO gdzie dyrektor tej szkoły brał czynny udział w marszu protestacyjnym nauczycieli podczas ich strajku, kiedy to nie godzili się na podwyżkę 700 zł, bo chcieli 1000! Wiem co czuła i jak się denerwowała moja córka, która nie wiedziała czy będzie zdawała maturę czy nie!!!

 3. Tylko III, I albo IV LO. Tam jest dużo ładnych dziewczyn jest miło i w kim wybierać. No może jeszcze usługówka. Byłem we wszystkich szkołach na dniach otwartych. W jednej było tak jakby ogłoszono alarm bombowy i wszyscy oprócz nielicznych uczniów zeszli do piwnicy.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick