Na zarzuty NIK-u odpowiada Służba Więzienna, a właściwie Ministerstwo Sprawiedliwości

0
fot. sw.gov.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości odniosło się do wyników raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli, który dotyczył m.in. nieprawidłowości przy budowie toru przeszkód na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Nie milknie echo w sprawie złożenia 16 zawiadomień do prokuratury, o których Najwyższa Izba Kontroli poinformowała podczas konferencji prasowej. Jedno z nich ma dotyczyć Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, o czym informowaliśmy we wtorek. Urzędników NIK-u szczególnie zainteresowała realizacja budowy toru przeszkód, który kosztował blisko 370 tys. zł, a – jak ustalił biegły powołany przez Najwyższą Izbę Kontroli – mogła kosztować maksymalnie 65 tys. zł. W raporcie wykazano także, że przez 10 miesięcy od wybudowania toru, nie był on używany.

POWIĄZANE: Szokujący raport NIK-u. Mieli zbudować tor przeszkód za 65 tys. zł – zbudowali za niemal 370 tys. zł…

Inwestycja miała powstać w ramach programu „Praca dla więźniów”, którym szczyci się Ministerstwo Sprawiedliwości. Poprosiliśmy przedstawicieli COSSW w Kaliszu o ustosunkowanie się do zarzutów stawianych tej instytucji przez NIK. Odpowiedź otrzymaliśmy dopiero w środę. Zostaliśmy przekierowani na stronę internetową Służby Więziennej, na której opublikowano oświadczenie… Ministerstwa Sprawiedliwości. To ono wzięło na barki odpowiedzialność za odniesienie się do stawianych zarzutów.

W kilkuakapitowym piśmie czytamy: „Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że formułowane przez NIK pod kierownictwem nowego prezesa Mariana Banasia zarzuty dotyczące realizacji programu „Praca dla więźniów” są bezpodstawne. Program ten był i jest prowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, transparentnie i przy poszanowaniu środków publicznych. Jego realizacja to ogromny sukces. Obecnie pracuje aż o 13 tys. więcej więźniów niż w 2015 roku”.

Przedstawiciele ministerstwa zwracają uwagę, że to coś w rodzaju drugiego podejścia do raportu, który został opublikowany jeszcze za kadencji Krzysztofa Kwiatkowskiego na stanowisku prezesa NIK-u. „Ówczesne ustalenia kontroli, które Izba wcześniej uznawała, co najwyżej za uchybienia, dzisiaj zostały przedstawione, jako zarzuty dające podstawę do złożenia zawiadomień do prokuratury” – informują autorzy oświadczenia.

Poza odnoszeniem się do sytuacji w sferze zatrudniania więźniów za czasów rządów PO-PSL oraz przedstawiania zalet programu, w dwóch zdaniach na końcu przedstawiciele MS odnieśli się też do zarzutów kierowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli pod adresem Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. „NIK zakwestionował również koszt zaprojektowania i budowy toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Według ustaleń Służby Więziennej, przyjęto cenę rynkową w wyniku zgodnej z przepisami publicznej oferty. Sprawa ta będzie jeszcze badana”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick