Na ulicach Ostrowa kolorowe kółka, a w nich niedopałki. Co oznaczają?

4
Fot. Wolontariusze Ruchu Polska 2050
Ślady po kolorowej kredzie pojawiły się na chodnikach w ostrowskiej przestrzeni publicznej - to akcja wolontariuszy ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Młodzi ludzie chcą zwrócić uwagę na niedopałki papierosów, które zaśmiecają środowisko. Każdy papieros w parku miejskim, czy pod budynkiem Starostwa Powiatowego został "wzięty" w kolorowe kółko. W ten sposób chcą zwrócić uwagę mieszkańców na problem i skłonić do przemyśleń.

„Kreda wstydu” – to akcja , którą zorganizowali wolontariusze ruchu Polska 2050. Niedopałki papierosów w Parku Miejskim oraz sąsiadujących ulicach zostały zaznaczone kolorową kredą. To nic innego, jak próba zwrócenia uwagi mieszkańców Ostrowa na zaśmiecanie środowiska i wspólnej przestrzeni. – Ktoś może zapytać dlaczego zamiast zaznaczać niedopałki nie pozbieraliśmy ich. Otóż idea akcji jest taka by zwrócić uwagę przechodniów na problem zalegających niedopałków, żebyśmy wszyscy uwrażliwili się na ten problem. Tylko presja społeczna może wpłynąć na zachowania, czy nawyki osób palących mówi inicjatorka akcji Wiktoria Jurek.

Wolontariusze zwracają też uwagę, że jeden niedopałek potrafi zanieczyścić od 50 do nawet 500 litrów wód podziemnych. Resztka papierosa może się rozkładać od 5 do 10 lat. – Aż 75% palaczy przyznaje, że nie zwraca uwagi na to gdzie lądują niedopałki wypalanych przez nich papierosów. Szacuje się, że 65% niedopałków trafia bezpośrednio do gleby, stając się najgroźniejszym obok plastiku rodzajem odpadów jakie generuje człowiek – mówią wolontariusze.

Ruch Polska 2050 zaznacza, że nie była to ostatnia taka akcja na terenie Ostrowa. Ich zdaniem do wieki problem, który można z łatwością rozwiązać.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Uważam, że w Ostrowie brakuje przestrzeni kulturalnej, miejsc, gdzie młodzież mogłaby rozwijać swoje talenty, brakuje perspektyw na rozwój. Miast tego mamy problem dopalaczy, alkoholizmu i braku zaufania publicznego w postaci wszechobecnych kamer miejskich… Ostrów to nie miejsce do życia.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick