Na skróty, ale czy bezpiecznie?

29
Jeden z wyjazdów przy galerii handlowej w Ostrowie Wielkopolskim budzi sporo kontrowersji. To, przez które kierowcy przedostają się wprost na drogę krajową nr 25. Kierowcy raczej się tym nie przejmują, a dyrekcji przybywa przez to kłopotów. Fakt, wyjazd jest, znaków i barierek brak, a kierowców aż nadto. Nasuwa się pytanie...czy to w ogóle jest legalne?
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

29 KOMENTARZE

 1. 18
  10

  Wreszcie może ktoś się tym zainteresuje. Ten dziki wyjazd jest nielegalny, a przede wszystkim stwarza zagrożenie. Przed budową czteropasowki był znak zakazu i nagle po przebudowie znaku nie ma. Chyba musi dojść do poważnego wypadku aby to uporządkowano.

  • 6
   2

   “ps” gdzie tam masz drogę podporządkowaną, który znak to potwierdza? Wybudowano dwa pasy chyba nie po to, aby ktoś właściwie z pola wyjeżdżał bez żadnych zasad. Osoba zgłaszająca ten problem widziała jak TIR nagle musiał zmienić pas, bo ktoś mu nagle wyjechał i “miał za daleko” do ronda i świateł. Taki wyjazd musi być zaakceptowany przez zarządcę drogi i wykonany zgodnie z projektem. Jeżeli nie widzisz tam zagrożenia, to delikatnie mówiąc wolałbym nie spotykać się z tobą jako użytkownikiem dróg.

  • 2
   2

   Ram robię rocznie dziesiątki tysięcy km i nie miałem do tej pory żadnego wypadku, więc takie komentarze sobie daruj. Zagrożenie o wiele większe widzę na prawie każdym rondzie, gdzie nagminnie wymuszane jest pierwszeństwo, czy na skrzyżowaniach ze światłami gdzie wielu kiwrowców uważą, że “zdążą”… Tu jest wyjazd na drogę, która jest drogą przez kilkaset metrów prostą z doskonałą widocznością. A że nie ma znaku o podporządkowaniu zgadzam się, ale chyba tylko barany mogą nie domyślać się podprządkowania wjeżdzająć z takiego skrótu na drogę dwujezdniową….

  • ps – przepraszam, jeżeli uraziłem doświadczonego kierowcę. Podzielam zdanie o zagrożeniach na rondach i na światłach, ale nie zgodzę się z tobą i innymi wieloma tutaj głosami o znikomym zagrożeniu w przypadku omawianego wyjazdu. Obecnie buduje się jak najwięcej skrzyżowań bezkolizyjnych i trudno mi zrozumieć takie podejście do tematu i lekceważenie tej konkretnej sprawy. Dzisiaj wielu kierowców najchętniej wjechałoby do sklepu, do ogródka piwnego (przykład naszego Rynku) a tutaj dużo osób usprawiedliwia tą “partyzantkę” koniecznością szybszego i krótszego opuszczenia parkingu. Pada pytanie, ile tam było wypadków. A ja zapytam, a ile powinno być, abyście zmienili zdanie?
   Czy do waszej statystyki starczy tylko pogięta blach i zbita szyba, czy konieczne są ofiary?
   Przejazdu od wczoraj nie ma i tak powinno pozostać.

 2. 10
  1

  Linia ciągła, czyli nie można tam wyjeżdżać bo nie wolno przekraczać lini ciągłej. Drugie pytanie czy samochody parkujące na ulicy Sienkiewicza parkują prawidłowo? Pal licho ze parkują po skosie ale od czasu do czasu znajdzie sie debil co blokuje polowe lewego pasa. Czy w niedziele obowiązują te same przepisy ruchu drogowego co w zwykły dzień, można w poniedziałek parkować na pl.Rowinskiego na miejscu wyłączonym z ruchu.

 3. 17
  12

  Ten kraj jest popier….

  Zamiast wydawać kasę na barierki i znaki zrobić pas rozbiegowy umożliwiający bezpieczne włączenie się do ruchu.
  Skoro ludzie tamtędy jeżdżą to jest jakiś powód: Skrócenie drogi, ominięcie korku, itp., itd. Co za tym idzie mniej spalin czystsze powietrze. Ale nie nasze władze w ramach bezpieczeństwa zamontują bajerki, żeby każdy jeździł do okola i truł środowisko. Takie działanie pro ekologiczne ze strony władz.
  Idą wybory może któryś z włodarzy to przeczyta. Jeśli się zgadzacie z tym co napisałem dajcie łapkę w górę. Może coś podziałają w tym kierunku.

 4. 13
  12

  Dobrze niech zrobią porządek z tym dzikim wyjazdem i walić mandaty za takie włączanie się do ruchu cięzko jechać mormalnie i poczekac na światłach szlachta musi na skróty a potem jak wypadek to lamęt i płacz

 5. Na wrocławskiej stoi co dzień policja i zatrzymuje a nie widzi że koło nich stoją auta pod zakazem. Parkuja tam dzialkowicze i miejscowi mieszkańcy a jest ciągła linia i zakaz zatrzymywania nie dotyczy policji i pojazdów zatrzymywanych

 6. 2
  3

  Wyjazd z galerii może stwarzać niebezpieczeństwo. A wyjazd z drogi technicznej już nie???? Każde włączanie się do ruchu powoduje jakieś niebezpieczeństwo, tak samo jak na światłach koło galerii na czerwonym jadą i jadą i jadą… Jak to w Polsce bywa łatwiej zakazać nić pomyśleć nad dodatkowym “bezpiecznym” wyjazdem. Sam korzystałem kilka razy bo znaku zakazu nie było.

 7. Zróbcie materiał o tym, jak należy jeździć na terenie galerii. Obowiązują niby skrzyżowania równorzędne, przepuszczasz osła, a ten stoi…

  • 4
   1

   “ps” jaki znak osunęli i kiedy? Ostatnio widziałem zaraz za rondem informację, że na terenie parkingu są skrzyżowania równorzędne. Wg ciebie jak teraz należy się tam poruszać? Jeżeli nie ma znaku, jak twierdzisz to nadal jest reguła prawej strony.

  • 1
   1

   Ram – usunęli znak A-5 który stał przy pierwszym skrzyżowaniu – prawoskręcie jadąc o strony ronda. Nie ma znaku ale są linie – oznakowanie poziome, może słyszałeś o takich???

  • Do PS. Nie masz racji. Linia nie obowiązuje cię do zatrzymania bo nie ma napisu na asfalcie stop ani znaku STOP.

 8. 5
  1

  ile tam było wypadków? i czemu od razu szlachta. jeżeli część aut wyjeżdza spod galerii i kieruje się w strone Kalisza to po choinkę ma jechać naokoło???

 9. Może wystarczy od strony parkingu ustawić znaki: stop i nakaz jazdy w prawo. I byłoby git. Po co blokować rondo, światła i marnować czas, paliwo, nerwy. Gro klientów z wydanymi pieniędzmi szybciej udrożniłaby strefę parkingową.

 10. A zauważyliśta, że tam nie ma znaku ustąp pierwszeństwa? Ktoś powie wyjazd z parkingu, a więc pojazd włączający się do ruchu, ale nie, tam jest droga prowadząca wzdłuż drogi 25, a więc to miejsce jest skrzyżowaniem. Co więcej, jest to skrzyżowanie dróg równorzędnych, a więc jadący sobie drogą krajową nr 25, o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym sobie tym skrótem z galerii.
  Ten dziki wyjazd powinien być albo zlikwidowany albo doprowadzony do porządku poprzez oznakowanie go i zrobienie pasa rozpędowego. W tej formie nie może zostać. Znając więc życie zostanie on zlikwidowany bo będzie zbyt kosztowny.
  PS: Ciekaw jestem kto odpowiada za jego wyasfaltowanie bo jeśli galeria to mam nadzieję, że zapłacą porządną karę za taką samowolkę, jest to bądź co bądź droga krajowa i jako taka podlega pod GDDKiA i nawet MZD nie może bez konsultacji wykonać takiego przyłączenia, a to wygląda ta amatorską robotę.

 11. 2
  1

  Pamiętam jak w Skalmierzycach został oddany do użytku wiadukt (ten pierwszy- słynny z wypadków) to chciano zlikwidować przejazd starą drogą przez tory kolejowe -miały powstać rowy równolegle do torów -uniemożliwiające przejazd po staremu.
  Tylko determinacja i walka ludzi o pozostawienie przyniosły efekt i uratowały przejazd.
  Proszę sobie wyobrazić co by się działo, gdy później dochodziło do tylu groźnych wypadków na zakręcie słynnego wiaduktu-gdzie puszczono by cały ruch -korki byłyby kilometrowe!
  Tak więc proponuję się dobrze zastanowić zanim ktoś tępy zdecyduje się zamknąć ten dodatkowy wariant wyjazdu z galerii-który moim zdaniem wręcz rozładowuje wyjazd zwłaszcza tym kierującym się w stronę Kalisza.
  Ilekroć -nie tylko w okresie świątecznym widziałem jak sznur samochodów stał w korku począwszy od świateł -przechodził przez rondo aż na drogę wzdłuż parkingu przy galerii.
  Proszę więc decydujących w tym temacie o zdrowy rozsądek i poprawienie tego wyjazdu tj przerywana linia , znaki :ustąp pierwszeństwa oraz nakaz skręty w prawo i problem rozwiązany.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick