Na jak długo wystarczy węgla w OZC-u i co z produkcją „zielonej energii”?

16
Najpierw milionowe inwestycje w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym, a teraz szukanie oszczędności w związku z gigantycznymi podwyżkami cen energii. Jak doszło do zderzenia wizji transformacji energetycznej z kryzysem energetycznym? Sprawdzamy na wlkp24.info.

Miliony Polaków nie wiedzą, czym ogrzeją zimą domy. Węgla brakuje, za ten dostępny trzeba czasami płacić horrendalne kwoty, na co wielu nie stać. Problem kryzysu energetycznego, który odbija się na gospodarstwach domowych w Europie w związku z wojną w Ukrainie, nie omija też samorządów. Te również mają kłopoty z zakupem surowca. Rosną też inne wskaźniki, które przekładają się na gigantyczne koszty utrzymania systemu grzewczego, a więc – w przypadku Ostrowa Wielkopolskiego – tzw. miejskiego cieplika.

W ostatnich latach w Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wpompowano ogromne pieniądze, które miały doprowadzić do transformacji energetycznej i tego, by ogrzewano domy mieszkańców miasta tzw. „zieloną energią”. Co się stało z tymi pomysłami w dobie kryzysu energetycznego? – Za kilkadziesiąt milionów złotych wybudowaliśmy kolejny kocioł do kogeneracji po to, żeby opalać ekologicznym paliwem i dzisiaj nie opłaca nam się go uruchamiać, bo cena gazu poszła w górę ośmiokrotnie. Cena węgla – siedmiokrotnie. Prawa do emisji CO2 – o 1 200 procent – powiedziała w programie „W punkt” emitowanym na antenie Telewizji Proart Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak podkreśliła, bez interwencji państwa oraz Unii Europejskiej żaden samorząd sobie z tym nie poradzi. Zwróciła też uwagę na stawkę brutto za 1 MWh, która w ostatnich latach wzrosła wielokrotnie. Z wyliczeń przedstawionych przez szefową miasta wynikało, że w 2019 roku trzeba było zapłacić za tę jednostkę energii 268 zł, a w 2022 – 1 449 zł. – To jest ten wzrost, z którym żadna oszczędność sobie nie poradzi – dodała.

Zobacz fragment programu w materiale wideo powyżej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Co z produktów wióry żynki tyle Crk zieleń gałęzi wożą na wysypisko nikt tego nie rąbkuje w ciągu dnia tyle razy jadą koło mojej posesji kiedyś mieli rębak ale chyba się nie opłaci rebakiem pracować a z skoro Całe wożą na wysypisko tyle spalin za każdym razem nikt tego nie kontroluje powinien ktoś co ma rębak to robić tyle jest firm co mają i Rabki wykorzystać na ciepło a nie na kompost pieniądze marnować spólka zieleń

 2. Ja się pytam.. gdzie są teraz Ci śmieszni ekolodzy co tak krzyczeli żeby zamykać kopalnie?Polska śpi na węglu a nie ma czym ogrzać.Teraz płacz i tęsknota za węglem i piecem? Jak węgiel wam śmierdział to teraz eko-opony nie będą.. Pozdrawiam…

  • Ci śmieszni ekolodzy od dawna ostrzegali, że jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego węgla I gazu.
   Teraz kłamstwa rządzących o węglu na 200 lat wyszły na jaw.
   Skoro Polska śpi na węglu to gdzie można go kupić? Dla znajomych pytam

  • Facet porównaj sobie jakość powietrza w Polsce i pozostałych krajach Europy! Węgiel i paliwa kopalne to już relikt przeszłości z którym trzeba się jak najszybciej pożegnać.

 3. A co ona ma zrobić skoro ceny węgla czy gazu wystrzeliły na rynkach ?
  Jedyny błąd jaki widzę to brak zapasów bo przy ciepłowni powinny zalegać hałdy węgla.

  • Zainwestować w odnawialne źródła energii, w fotowoltaikę, w wiatraki i spalarnię śmieci.

  • Niech nie opowiada bzdur o pompowaniu kasy. W ciągu ostatnich lat wypompowano prawie 20 mln z OZC na CRK i dla Francuzów jako dywidendę. Miasta wielkości Ostrowa nie mają takich problemów jak Ostrów. Tylko tutaj piorun dupnął w szczypiorek. A może po prostu zarzadzanie jest do bani? Zabawy, festyny, koncerty, widowiska sportowe, budowa, rozbudowa i utrzymanie stadionów, zawodowych klubów sportowych i to wszystko za pieniądze wszystkich mieszkańców. A o podstawowych potrzebach ludzi dopiero jak kryzys i jak się wali to larum. I ze to wszystko winien kryzys światowy, wojna, Putin, a może i Tusk? No bo przecież nie perła samorządu.

 4. A trzeba było pobudować spalarnię śmieci a szczegòlnie kiedy węgiel jest na cenę większą od złota można by było spalać śmieci było by ciepło i problem z zalegającymi śmieciami by się rozwiązał ,śmieci i ciepło zamiast węgla, a tak….

  • To jedź sobie tam zobacz i jeżeli ta kupka miał to twoim zdaniem góra węgla, to chyba masz powiększające okulary.

  • Ciepłownik wiesz gdzie się kupkę robi? Bylem kolejny raz na węglozbycie w poniedziałek i wiem co widzę i nie mam okularów powiększających 😉 tak więc mówmy otwarcie jaka jest prawda

 5. Brednie, latami wyciągano z OZC dywidendy. Po co powołano CRK Energia? Teraz cały ten „model rozwoju” ponosi widowiskową klęskę. A jeśli o oszczędnościach mowa… to takie pytania
  1. Jak wzrosło zatrudnienie w biurze prasowym urzędu?
  2. Czy wciąż będzie drukowana urzędowa gazeta propagandowa?
  3. Jaką kwotą poszczególne spółki wspierają co miesiąc CRK Energia?
  4. Ile kosztują usługi agencji PR dzielnie tym spółkom doradzającej?
  To tylko kilka pytań o miejskie rozpasanie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick