DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Na budowie obwodnicy Kępna praca wre [ZOBACZ ZDJĘCIA]

W niedzielę pisaliśmy o tym, że Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk złożył podpis pod dokumentami pozwalającymi rozpocząć przygotowania do budowy obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego. To jednak dopiero początek wieloletniej drogi do oddania bajpasu do użytku. Trochę czasu upłynie też zanim mieszkańcy Kępna będą mogli cieszyć się z drugiego etapu obwodnicy. Mimo wszystko jego oddanie powinno nastąpić przed finalizacją koźmińskiego tranzytu, bo cały czas trwa jego budowa.

Prace związane z drugim etapem rozpoczęły się w lipcu 2019 roku. Początkowo nie było wiadomo, czy zima nie będzie utrudnieniem dla drogowców, ale jej łagodny przebieg pozwolił kontynuować realizację kolejnych robót. Koronawirus wymusił jednak pewne zmiany, ale nie w harmonogramie prac, a w dbałości o większe bezpieczeństwo sanitarne. „Podczas tzw. przerwy zimowej prowadzone były prace związane z wykonaniem profilacji i zagęszczenia podłoża pod warstwy nasypu na trasie głównej oraz na drogach gminnych. Kontynuowane były prace przy budowie wykopów na trasie głównej w rejonie węzła Kępno Wschód, a także w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 482” – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

CZYTAJ: Utrudnienia na ul. Wolności. Zmiany już od poniedziałku

W ramach drugiego etap obwodnicy ma powstać dziewięć tzw. obiektów inżynieryjnych, a więc wiaduktów. Na terenie ośmiu z nich odbywały się prace związane z budową nasypów. W innych miejscach trwają roboty związane z profilowaniem nasypów i wykopów, a także humusowaniem skarp i rowów. Powstają też fundamenty pod budowę murów oporowych.

Drugi etap obwodnicy Kępna wyprowadzi ruch z północy na południe i będzie fragmentem powstającej odcinkami drogi S11, która ma przejąć ruch z przeciążonej DK11. Prace związane z budową tego odcinka rozpoczęły się ponad dekadę temu, kiedy w 2008 roku opracowano „Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe. Po tym, jak w marcu 2010 roku uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, sprawa utknęła w martwym punkcie aż do… kwietnia 2014 roku. 7 października 2015 ogłoszono przetarg na realizację inwestycji, a dwa lata później podpisano umowę z wykonawcą. Oddanie do ruchu obwodnicy Kępna zaplanowano na 2021 rok.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz