DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Muzeum szuka pamiątek. Przygotowuje dużą wystawę

Powstaje wystawa o wielkim budowniczym i działalności zakonu. A to dopiero początek.

Kościół pw. św. Antoniego z Padwy w Jarocinie / fot. UM Jarocin

W 2024 roku minie 90 lat odkąd franciszkanie przybyli do Jarocina. Wtedy jeszcze nie było mowy o kościele pw. św. Antoniego z Padwy – jednej z największych dziś świątyń w mieście. Początki działalności mnichów były skromne, ale rozrastające się miasteczko i zainteresowanie ich nauką dawały możliwości, by rozwijać duchową działalność i gromadzić wiernych wokół nauki o Chrystusie.

Bracia, którzy aktualnie sprawują pieczę nad klasztorem i parafią działają intensywnie, aby propagować historię związaną z parafią oraz klasztorem. Także Muzeum Regionalne w Jarocinie zostało zaangażowane w jedno z przedsięwzięć.

Trwają wstępne prace nad przygotowaniem wystawy przedstawiającej dzieje parafii i postaci o. Serafina Niedbały – pierwszego proboszcza, który zmarł 12 grudnia 1995 roku w wieku 74 lat. Pamięć o nim ciągle jest żywa, a przy jego grobie na Cmentarzu Komunalnym w Jarocinie regularnie pali się mnóstwo zniczy.

Teraz nadarza się okazja, aby nie tylko na terenie nekropolii wspomnieć pamięć o duszpasteżu i jego pracy na rzecz budowy kościoła i parafii. Muzeum Regionalne zwraca się z apelem do mieszkańców o udostępnienie pamiątek, dokumentów i fotografii, które mogłyby (w oryginale lub reprodukcji) stać się częścią jubileuszowej ekspozycji.

Jeśli posiadasz takie pamiątki i możesz je udostępić, skontaktuj się z muzeum osobiście (Pałac Radolińskich) lub telefonicznie: 739 059 895.

Wystawa będzie tylko jednym z wielu przedsięwzięć w ramach „Roku obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej”. O o. Serafinie Niedbale (którego imieniem wiele lat temu nazwano jedną z ulic w bliskim sąsiedztwie klasztoru) powstaje film. Jego premierę zaplanowano na 2 marca 2024 roku w Jarocinie.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz