DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Muzea i zabytki z nowymi wystawami otwarte na mieszkańców

Ratusz, który codziennie służy mieszkańcom
Stary Ratusz w Gnieźnie od lat nie był przyjazny swoim mieszkańcom. Zlokalizowany w samym centrum, w sąsiedztwie gnieźnieńskiej katedry, odstraszał wyglądem. Przy wsparciu z unijnej dotacji wszystko się zmieniło. Budynek odzyskał dawny blask i przyciąga swoja ofertą. Dziś spełnia wiele funkcji – nie tylko tych administracyjnych.

W Starym Ratuszu działa Miejski Ośrodek Kultury z bogatą ofertą dla najmłodszych i tych nieco starszych mieszkańców. Odbywają się tu liczne warsztaty czy koncerty, a na zajęciach plastycznych można zrobić gipsowy odlew jednego z pięciu królów koronowanych w Gnieźnie. Wszystko to podczas oprowadzania mieszkańców po labiryncie, który tworzą korytarze ratusza. Oprócz tego działa tu Dom Powstańca Wielkopolskiego z nowoczesną i multimedialną wystawą, która przypomina historię naszych przodków. Nowe oblicze zyskała także sala sesyjna oraz sala ślubów.

W Pile do muzeum wejdziemy za darmo
Piła to miasto, gdzie urodził się Stanisław Staszic – polski działacz z XIX wieku. Dom, w którym się urodził jest teraz przekształcony w muzeum poświęcone jego historii. Budynek z zewnątrz został odświeżony, a w środku zmieniło się sporo.

Bo muzeum przeszło gruntowny remont – wzbogaciło się o wszystkie potrzebne do działalności instalacje. Pracownicy mają niezbędny komfort, by pracować. Ale zyskali też przede wszystkim zwiedzający. Powstała tu zupełnie nowa ekspozycja stała, z wykorzystaniem multimediów, która opowiada o życiu i działalności Stanisława Staszica. Przez najbliższych 5 lat muzeum można zwiedzać zupełnie za darmo.

Więcej na temat inwestycji w muzeach w regionie dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 100).

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz