Msze święte do pięciu osób – nowe ograniczenia w kościołach

0
Nowe ograniczenia wprowadzone przez rząd dotyczą nie tylko życia codziennego Polaków, ale także życia kościelnego. Od środy (25.03) w obrzędach liturgicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób (nie wliczając w to służby liturgicznej). To samo tyczy się ślubów, chrztów oraz pogrzebów. Obostrzenia mają wstępnie potrwać do 11.04, ale nie wyklucza się ich przedłużenia.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kolejne zaostrzenia dla Polskich obywateli. Dotyczą one przemieszczania się i liczby uczestników zgromadzeń. Do tej pory dozwolona była grupa licząca maksymalnie 50 osób. Teraz liczba ta zmniejszyła się do dwóch osób. Nieco inne wytyczne dotyczą kościołów i wiernych. – Regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co było. Ograniczamy liczbę uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy, kapłanów lub np. osób, które biorą udział w pogrzebie, czyli zatrudnionych w zakładach pogrzebowych. To jest bardzo duże ograniczenie. Myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie nawzajem – poinformował we wtorek Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

CZYTAJ: Ograniczenia w przemieszczaniu się – Rząd zaostrza ograniczenia w Polsce

Do nowych rozporządzeń odniósł się także Edward Janiak, Biskup Diecezji Kaliskiej:

„Mając na uwadze wprowadzenie od dnia 25 marca br. nowych ograniczeń co do liczby uczestników zgromadzeń liturgicznych przypominam, że duszpasterze są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania postanowień władz państwowych.

1. We Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. 

2. W przypadku koncelebry dopuszczalna jest tylko taka liczba księży, która wynika z wcześniej przyjętych do odprawienia w danym dniu intencji mszalnych. 

3. Liczbę posługujących należy ograniczyć do minimum. 

4. W liturgii pogrzebowej nie wlicza się osób z obsługi zakładu pogrzebowego. 

5. Jeżeli okoliczności za tym przemawiają, to za zgodą rodziny można rozważyć ograniczenie pogrzebu do stacji przy grobie, a Mszę św. w intencji zmarłego odprawić w późniejszym terminie np. po ustaniu epidemii.

6. Kościoły nadal powinny być otwarte w ciągu dnia, a duszpasterze niech stwarzają możliwość indywidualnego przystępowania wiernych do sakramentu pokuty. Wskazane jest podanie informacji o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi. 

W związku z powyższym przypominam Księżom o bezwzględnym zachowywaniu rezydencji w parafii i pozostawaniu do dyspozycji wiernych proszących o posługę sakramentalną.

Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o odpowiedzialne i pełne zrozumienia przyjęcia aktualnych zarządzeń w związku w epidemią COVID-19.”

Jednocześnie informujemy, że transmisje nabożeństw z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim pozostają bez zmian i można w nich uczestniczyć za pośrednictwem Telewizji Proart.

Od poniedziałku do soboty o godz. 15.00 zapraszamy na Koronkę, a zaraz po niej o 15.30 rozpocznie się msza św. Droga Krzyżowa transmitowana będzie w piątki od godz. 16.00 do 16.30, a Gorzkie Żale w niedziele od 14.30 do 15.30.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick