Możesz samodzielnie skierować się na test na obecność koronawirusa

4
Fot. Adam Guz / KPRM
Na test na obecność koronawirusa można się skierować poprzez formularz internetowy, pomijając kontakt z lekarzem POZ. To nowa forma zaprezentowana przez Ministerstwo Zdrowia, która właśnie zaczęła funkcjonować. Ankietę można wypełnić na stronie gov.pl/dom.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że osoby, które chcą sprawdzić, czy nie zakaziły się koronawirusem, od teraz mogą to zrobić nową drogą, pomijając lekarza podstawowej opieki medycznej. Mowa o formularzu elektronicznym dostępnym pod adresem gov.pl/dom.

– Tam jest formularz, w ramach którego jest konieczność odpowiedzenia na kilka podstawowych pytań. Potwierdzą one, czy był kontakt z osobą zakażoną, ale też podsumuje pewne objawy, z którymi ma się do czynienia. Jeśli zostaną potwierdzone, to pod numer telefonu podany w formularzu oddzwoni konsultant – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Ma to przyspieszyć wydawanie decyzji dotyczących skierowania na test na obecność koronawirusa. Konsultanci będą kontaktować się z osobami, które wypełnią formularz w godzinach od 8.00 do 18.00.

Konsultanci – według zapowiedzi na stronie rządu – pracują codziennie w godzinach od 8 do 18. Po wystawieniu zlecenia na test pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o proponowanym miejscu i godzinie pobrania wymazu.

CZYTAJ TEŻ: Zakażonych wciąż przybywa. Powiat ostrowski kolejny raz z największą liczbą

Widmo obostrzeń w całym kraju

Minister Niedzielski odniósł się także do wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w stosunku do zeszłego tygodnia. Jak podkreślił, dynamika jest wzrostowa i wyniosła +75 proc. porównując sytuację w analogicznym czasie w minionym tygodniu. Zapowiedział, że rząd będzie przyglądał się dynamice w najbliższych dniach i podejmie decyzję o ewentualnym wprowadzeniu obostrzeń w skali całego kraju.

Co z Wielkanocą?

Na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje dotyczące świąt Wielkiejnocy. Mamy je poznać podczas kolejnej konferencji prasowej, która odbędzie się najpóźniej w czwartek. Niewykluczone, że po raz trzeci z rzędu czeka nas zamknięcie i zakaz odwiedzin w okresie świątecznym.

Nie można wykluczyć żadnego scenariusza, a wiele zależy od tego, jak będzie się rozwijać sytuacja związana z zakażeniami na terenie Polski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

 1. Trzeba dodać ze jezeli zgłaszając sie na test poprzez formularz internetowy oznaczać będzie obowiązek bycia na kwarantannie.

  • 3
   1

   ale PIS Ci tego otwarcie nie powie, zawsze tylko powiedzą to co pasuje i jest wygodne … reszta tematów przejdzie nocą
   Ludzie obudźcie się przy następnych wyborach bo nie będzie co zbierać ….
   PS. Czy wyborcy PIS dołożą mi się do rachunków za prąd, gaz , jedzenie ? Socjal kosztuje, ekonomii nie oszukasz…

 2. 2
  1

  Jeżeli ktoś myśli, że lockdown-u na święta nie będzie to moje gratulacje. Na 100% zrobią “to”. Sztucznie stworzą wzrost zachorowań by móc wszystko i wszystkich pozamykać w domach, itd.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick