DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Może uratować seniorowi życie. Ruszył nabór do teleopieki

Pierwszy, pilotażowy projekt teleopieki wystartował w 2016 roku i skorzystało z niego 30 starszych mieszkańców Ostrowa. Cieszył się on bardzo dużą popularnością, dlatego w następnych latach liczbę seniorów mogących skorzystać z programu, zwiększyła się do 60.

Teleopieka to nic innego, jak bransoletka, która zakładana jest na nadgarstek seniora. Posiada przycisk SOS, urządzenie GPS oraz detektor upadku, dzięki którym pomoc jest w stanie nadejść odpowiednio szybko i uratować życie starszej osoby. Z urządzenia można także skorzystać, gdy senior będzie potrzebował wsparcia psychologicznego. – By wezwać pomoc należy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z całodobowym telecentrum opieki, które stanowi drugi element systemu. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom centrum od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje: imię, nazwisko, adres, które są w razie potrzeby przekazywane służbom ratunkowym skracając ich czas dotarcia na miejsce – wyjaśnia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.

Statystyki za 2021 rok:

 • wezwania alarmowe: 5 razy połączono się z Telecentrum Opieki z prośbą o pilne powiadomienie rodziny o złym samopoczuciu, oraz o 2 upadkach  seniora w domu;
 • rozmowy wspierające: wykonano 37 połączeń do Telecentrum Opieki celem uzyskania wsparcia emocjonalnego;
 • wezwania kontrolne: wykonano 530 połączeń do Telecentrum Opieki celem upewnienia się ze strony seniora iż urządzenie funkcjonuje i niezwłocznie zostanie udzielona pomoc seniorowi jeżeli będzie jej wymagał.

Program dedykowany jest dla starszych, samotnych lub niepełnosprawnych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego powyżej 60. roku życia. Teleopieka jest bezpłatna, a pierwszeństwo w niej mają osoby, które nie korzystały wcześniej z tego typu urządzenia. Do programu można zgłosić jedynie osoby spełniające wyżej wymienione warunki oraz fakt, że jest ona sprawna, by użyć czerwonego przycisku alarmowego.

Co zrobić, by wziąć udział w programie?

 1. Zgłosić się do Dziennego Domu „Senior+” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 17, (tel. 62 720 48 26) celem zapoznania się z usługą teleopieki.
 2. Wypełnić i podpisać stosowne formularze niezbędne do realizacji usługi.

Napisz do autora

Komentarze (1)
 • J
  ja

  środa, 26 stycznia, 2022

  Bardzo ważny i potrzebny program. Popieram w 100%. Brawo za takie przeznaczenie pieniędzy.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz