Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Pierwszy, pilotażowy projekt teleopieki wystartował w 2016 roku i skorzystało z niego 30 starszych mieszkańców Ostrowa. Cieszył się on bardzo dużą popularnością, dlatego w następnych latach liczbę seniorów mogących skorzystać z programu, zwiększyła się do 60.
Teleopieka to nic innego, jak bransoletka, która zakładana jest na nadgarstek seniora. Posiada przycisk SOS, urządzenie GPS oraz detektor upadku, dzięki którym pomoc jest w stanie nadejść odpowiednio szybko i uratować życie starszej osoby. Z urządzenia można także skorzystać, gdy senior będzie potrzebował wsparcia psychologicznego. – By wezwać pomoc należy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z całodobowym telecentrum opieki, które stanowi drugi element systemu. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom centrum od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje: imię, nazwisko, adres, które są w razie potrzeby przekazywane służbom ratunkowym skracając ich czas dotarcia na miejsce – wyjaśnia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.
Statystyki za 2021 rok:
Program dedykowany jest dla starszych, samotnych lub niepełnosprawnych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego powyżej 60. roku życia. Teleopieka jest bezpłatna, a pierwszeństwo w niej mają osoby, które nie korzystały wcześniej z tego typu urządzenia. Do programu można zgłosić jedynie osoby spełniające wyżej wymienione warunki oraz fakt, że jest ona sprawna, by użyć czerwonego przycisku alarmowego.
Co zrobić, by wziąć udział w programie?
środa, 26 stycznia, 2022
Bardzo ważny i potrzebny program. Popieram w 100%. Brawo za takie przeznaczenie pieniędzy.