Powrót do tradycji pozyskiwania miodu i nauka fachu młodego pokolenia – to jedne z celów powstania pasieki edukacyjnej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych Centrum kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Przy okazji, w placówce otwarto nowy kierunek kształcenia.
Pomieszczenia dawnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stały się salami miodem płynącymi. To oczywiście przenośnia, bo zorganizowano tam pasiekę edukacyjną. Koło pszczelarskie współpracuje w tej kwestii z pobliskim Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego. – Ta pasieka to jest inicjatywa lokalnego koła pszczelarskiego, natomiast my udostępniliśmy swój teren za to, że będziemy mogli z tej pasieki korzystać podczas zajęć edukacyjnych. To nie tylko są zajęcia skierowane dla pszczelarzy, ale także przede wszystkim dla naszych techników-rolników, którzy także mogą się zapoznać z techniką produkcji miodu – wyjaśnia Tomasz Guliński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach.
Pasieka ma przybliżyć młodzieży zawód pszczelarza i pokazać, że hodowla tych owadów może być dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. – Mi się wydaje, że to jest bardzo fajny pomysł. Szkoła oferuje nam też taką możliwość, że możemy w sobie zakorzenić dbałość o pszczoły i nauczyć się jak to wszystko działa – mówi Adam Królikowski, uczeń szkoły, przy której powstała pasieka edukacyjna.
Pasieka to nie tylko ule, ale też pomieszczenia ze specjalistycznymi urządzeniami pomocnymi przy produkcji własnego miodku, ale też wystawa pokazująca jak gniazdują inne owady, a także jak w dawnych czasów wyglądały ule zrobione m.in. ze słomy – Tutaj znajduje się też pomieszczenie tak zwanej pszczelarni. Można tam odsklepiać ramki pszczele, odwirować miód, można go konfekcjonować w słoiczki, czyli przelać do odstojnika, on musi jeszcze tam sobie dojrzeć, a potem przelać do słoików. To jest pracownia, która służy do pozyskiwania miodu – tłumaczy Marian Antczak, prezes Koła Pszczelarzy w Przygodzicach.
Przygotowaniem terenu dla uli i samej wystawy zajęli się członkowie i sympatycy miejscowego Koła Pszczelarzy w Przygodzicach. Utworzenie pasieki zostało dofinansowane kwotą 140 tysięcy złotych przez zarząd województwa wielkopolskiego w ramach konkursu „Wielkopolska wspiera pszczoły – pasieka edukacyjna”.
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Fajny pomysł z tą pasieką.