Moda na murale. Ostrowskie szkoły upiększone

0
Zwykłe szare mury przechodzą do lamusa. Czas na murale. Ta forma zdobienia przestrzeni publicznej staje się coraz bardziej popularna, choć wciąż jeszcze powodem zbyt małej liczby murali na budynkach są wysokie koszty ich tworzenia. Ostrów do tej pory mógł poszczycić się muralem Komedy przy ostrowskim dworcu czy tym w sąsiedztwie synagogi. Za tą modą podążają teraz szkoły. Ostrowski Zespół Szkół Technicznych i Szkoła Podstawowa nr 7 dołączyły do "grona" budynków przyozdobionych ściennymi malowidłami.

Mural zdobiący ostrowski „ZAP” czyli Zespół Szkół Technicznych przy ul. Poznańskiej to efekt wygranej uczniów w konkursie dedykowanym przyszłym grafikom. Grupa z klasy graficznej w takim właśnie wystartowała i wygrała. Swoją pracę z komputera, w nagrodę, mogli przenieść na mur szkoły. – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu ogłosił konkurs plastyczno-muzyczny, którego efektem miała być praca dokumentująca czym jest dla młodych ludzi zdrowie. Uczniowie przesłali ten właśnie projekt, a efekt możemy dziś podziwiać tutaj, na budynku szkoły – chwali uczniów Magdalena Wojtasz, dyrektor placówki.

Pod czujnym okiem przedstawicieli Fundacji Murall grupa uczniów z klasy graficznej od podszewki czynnie brała udział w tworzeniu ściennego malowidła. Proces był dla uczniów powodem do integracji, bo kilkanaście osób poświęciło swój czas w weekend, by przez dwa dni od zera przygotować malowidło.

ZST to nie jedyna, pewnie też nie ostatnia szkoła, która postawiła na murale. W sąsiedztwie Szkoły Podstawowa nr 7 przy ul. Bema od lat krajobraz psuł nieszczególnie zadbany budynek na prywatnej posesji. Kreatywność szkolnej społeczności i porozumienie z właścicielem sprawiły, że szara, smutna ściana stała się podłożem do prawdziwego dzieła.

Przesłanie muralu to odpowiedź na pytanie „Jaki jest absolwent Siódemki?”. Obraz pokazuje uczniów otwartych na europejskie kultury, poznających świat, znających zasady dbania o środowisko. Dodatkowo szkole udało się odmalować fragment ogrodzenia jako pewnego rodzaju przedłużenie muralu.

O efektach prac nad upiększaniem budynków szkół opowiadają w materiale filmowym przedstawiciele szkolnych społeczności. 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick