DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Mniej testów, mniej zachorowań? Czy to początek końca pandemii?

Minister Zdrowia na początku lutego ogłosił początek końca pandemii. Czy faktycznie tak będzie? Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Zauważalna jest jednak mniejsza frekwencja w punktach wymazowych w regionie. Jeszcze niedawno ustawiały się do nich długie kolejki. Obecnie liczba wykonywanych testów spadła. Dla przykładu, w poniedziałek 7 lutego w Wielkopolsce pobrano 10 tysięcy wymazów, natomiast tydzień później 14 lutego było tylko 5 800 pobrań.

W piątek, 18 lutego w Polsce wykonano 107 006 testów, z czego ponad 10 tysięcy to wymazy pobrane od mieszkańców wielkopolski. Czy mniejsza liczba wymazów przekłada się na mniej nowych zachorowań? – W naszym województwie współczynnik pozytywnych wyników wynosi 35%. Taki wskaźnik utrzymuje się już od dłuższego czasu – mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pracownicy jednego z laboratoriów w Ostrowie Wielkopolskim obecnie pobierają znacznie mniej wymazów niż jeszcze na przełomie roku. – Jest to o ok. 70% mniej wymazów niż było to w grudniu i styczniu. Wtedy testowaliśmy ok 40 osób dziennie, teraz maksymalnie 10 pacjentów. Warto też zaznaczyć, że zdarzają się dni, gdzie wszystkie te testy dają wynik negatywny – informuje Maria Grzeszczyk, biotechnolog.

Mniejsza ilość wykonywanych testów może być pozytywną wiadomością, jednak informacja o świecących pustkami puntach szczepień – może napawać niepokojem. – Coraz mniej osób zgłasza się na szczepienia pierwszą dawką preparatu. Rozmawialiśmy z osobami prowadzącymi największe punkty szczepień w Wielkopolsce i niestety mówią o tym, że bywają dni, w których nie ma nawet jednej osoby zgłaszającej się na przyjęcie preparatu – tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla.

63,5% – tylu mieszkańców Wielkopolski przyjęło do tej pory pierwszą dawkę preparatu przeciw COVID-19. Z kolei liczba osób w pełni zaszczepionych w województwie wynosi ponad 1 mln 800 tys.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • JK
    Jarek K

    poniedziałek, 21 lutego, 2022

    Jakie to było proste do opanowania

    Odpowiedz
  • D
    dddcddcdc

    poniedziałek, 21 lutego, 2022

    A może mniej testów spowodowana jest tym, że ludzie, którzy się źle czują testów nie robią i tyle w temacie.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz