Złe nawyki żywieniowe, uzależnienie od smartfona, używki, brak aktywności fizycznej czy wczesne eksperymentowanie z medycyną estetyczną to tylko niektóre zagrożenia, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Przekazania im fachowej wiedzy na ten temat podjął się Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, który przez niemal rok realizował projekt pod hasłem #młodzi#zdrowi. W spotkaniach i warsztatach poświęconych szeroko pojętej profilaktyce oraz kształtowaniu zdrowych nawyków, wzięło udział 600 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu.
Projekt #młodzi#zdrowi adresowany był do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych, młodzieży szkół ponadpodstawowych, nauczycieli i rodziców, a jego tematyka dotyczyła szeroko pojętych zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży. Uczniowie wzięli udział w 14 spotkaniach wykładowo-warsztatowych, które poświęcone były m.in. dietetyce (omawiano negatywne skutki diet typu fast-food, czy „diet cud” oraz korzyści płynące ze zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze), środkom psychoaktywnym (przedstawiono zagrożenia i konsekwencje po zażyciu narkotyków i dopalaczy, a także sposoby postępowania z osobą, która zażyła niebezpieczną substancję i wymaga natychmiastowej pomocy), profilaktyce zdrowotnej (w ramach tego bloku podjęto temat konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych, w tym m.in. badania piersi, dbania o sylwetkę, a nawet odpowiedniego doboru biustonosza) czy uzależnienia od smartfona (tematem spotkań były konsekwencje długotrwałego wpatrywania się w ekran telefonu i ćwiczenia niwelujące dolegliwości w postaci m.in. skrzywienia czy bólu pleców).
W projekcie wzięło udział 600 osób, z czego 75% stanowiły kobiety. Uczniowie wypełniali ankiety, których wyniki zaprezentowano podczas seminarium podsumowującego projekt.
– Uczestnicy wskazali, że – ich zdaniem – największym zagrożeniem dla zdrowia są narkotyki (92% odpowiedzi), dopalacze (84%), palenie tytoniu (58%) oraz alkohol (53%) – mówi dr inż. Małgorzata Kowalczyk, kierownik projektu #młodzi#zdrowi.
W ramach spotkań przeprowadzone zostały pre- i post-testy badające stan wiedzy młodzieży przed i po każdym warsztacie.
– Wyniki tych testów wskazują, że 86% uczestników znacząco zwiększyło zakres wiedzy w prezentowanych obszarach. Ponadto 88% ankietowanych uznało, że świadomość czynników ryzyka będzie miała wpływ na ich przyszłe decyzje zdrowotno-żywieniowe – mówi dr Łukasz Mikołajczyk, dyrektor administracyjny Uniwersytetu Kaliskiego.
– Młodzież wyraziła ogromne zainteresowanie kolejnymi warsztatami o tej tematyce, co utwierdza nas w przekonaniu, że projekt był bardzo potrzebny i należy zorganizować jego następne edycje. Dla nas bardzo ważna jest społeczna odpowiedzialność nauki. Kładziemy ogromny nacisk na to, aby uczestniczyć, w życiu społecznym w różnych aspektach. Mamy wiele zagrożeń, ale trzeba też mówić o postawach prozdrowotnych. Tego ciągle jest za mało w Polsce – dodaje dr Łukasz Mikołajczyk.
Gościem specjalnym seminarium wieńczącego projekt, był psycholog i nauczyciel akademicki Maciej Jonek. W wykładzie skierowanym do nauczycieli i młodzieży mówił o wpływie wiedzy naukowej na przyszłe wybory życiowe młodych ludzi. Jak zauważył, sama wiedza nie wystarczy, by zdrowo żyć.
– Jedną z ważniejszych rzeczy, które dotyczą uzależniania się i tzw. zachowań ryzykownych jest właśnie to, że ludzie podejmują ryzyko. Z jakiegoś powodu uznają, że ich ten temat nie dotyczy. Gdybyśmy się spotkali po konferencji na papierosie to przecież wszyscy wiemy, że to jest szkodliwe. Ale nie dla nas. Wiadomo, że to powoduje raka i choroby serca. Ale nie u nas. Więc sama wiedza nie rozwiąże problemu – mówi Maciej Jonek. – Ja mam wrażenie, że sukces tego projektu nie jest w samej wiedzy, ale w tym kto tę wiedzę przyniósł.
A w gronie wykładowców znaleźli się eksperci w swoich dziedzinach m.in.: dr n. med. Eryk Matuszkiewicz, toksykolog, pracownik Uniwersytetu Medycznego z Poznaniu, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska, dermatolog oraz dr hab. n. med. Dariusz Kowalczyk, profesor Uniwersytetu Kaliskiego i kierownik kaliskiej filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Zajęcia warsztatowe prowadzone były przez pracowników Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego.
Patronat honorowy nad projektem #młodzi#zdrowi objęli Prezydent Miasta Kalisza oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na realizację zadania Uniwersytet Kaliski pozyskał wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz