Młodzieżowi radni przygotowują się do pracy

2
Są uczniami szkół podstawowych, a już chcą się angażować w życie społeczne miasta. W Ostrowie Wielkopolskim po kilku latach przerwy powołano Młodzieżową Radę Miejską. W jej szeregach zasiądą właśnie dzieci i młodzież z ostrowskich podstawówek. Będą uczyć się, jak tworzyć miejskie prawo, ale też wpływać na to, jakie decyzję podejmują ich dorośli odpowiednicy.

Antoni Kliber to uczeń klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim. Wraz z Mają Myślińską, koleżanką z klasy szóstej stali się młodzieżowymi radnymi miejskimi. Zostali wybrani spośród wszystkich uczniów swojej Alma mater i już za tydzień będą uczestniczyć w pierwszym posiedzeniu rady. – Młodzież będzie mogła wreszcie wyrazić swoje zdanie wobec tego, co się dzieje w Ostrowie – mówi Antoni Kliber.

Młodzi radni, choć dopiero dostali formalnie powołani już mają głowy pełne pomysłów i inicjatyw, tak jak Jan Burchart z ostrowskiej szkoły podstawowej nr 6. – To np. odnowienie skate parku, bo nasz skate park jest bardzo zaniedbany i mało osób tam się spotyka. A gdybyśmy go odnowili, dodali nowe rampy, to wydaje mi się, że to byłoby chętniej wybierane miejsce spotkań przez młodzież – tłumaczy Jan. Okazuje się, że młodzież nie tylko wie, co chce w mieście zmienić, ale też myśli o finansowaniu swoich pomysłów, a tu do dyspozycji będzie część Budżetu Obywatelskiego.

Uczniami powołanymi na miejskich radnych opiekować się będą radni dorośli. Wśród nich Milena Kowalska, która została radną po raz pierwszy mając 21 lat. Teraz po 9 latach spędzonych już podczas dwóch kadencji samorządowych, nadal jest najmłodszą ostrowską radną i jak sama przyznaje, już czas na zmianę pokoleniową. – To będzie wyglądało w ten sposób, że będą się spotykać na sesjach. My oczywiście też będziemy się z nimi spotykać, jako ich opiekunowie, bo będziemy ich wspierać w ich decyzjach, pokazywać jak wygląda proces uchwalania czegokolwiek, bo oni będą swoje stanowiska wyrażać przez różne uchwały – tłumaczy radna Mielna Kowalska.

Jak zapewnia radna Kowalska, zdanie radnych Młodzieżowej Rady będzie całkowicie poważnie brane pod uwagę, a starsi koledzy po fachu będą liczyć się ze zdaniem radnych-uczniów. A tych do udziału w projekcie wybrano dwadzieścioro. Będą też pracować w trzech komisjach: edukacji i kultury, sportu i rekreacji oraz inicjatyw młodzieżowych.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Kolejna zabawka dla rządzących. Ciekawe, czy pani prezydent będzie tak słuchać radnych młodzieżowych jak słucha wybranych przez tysiące mieszkańców radnych opozycji? Czy podzieli tę radę młodzieżową na opozycje i przyjazną sobie? ciekawe

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick