Młody łabędź uratowany przez strażników miejskich

1
Fot. UM Ostrów
Strażnicy miejscy z Ostrowa Wielkopolskiego uratowali młodego łabędzia, który zaplątał się w żyłkę wędkarską i utknął na Piaskach. Municypalni znaleźli ptaka i uwolnili, puszczając na wolność. Interwencja trwała dwa dni, ale zakończyła się sukcesem.

Młody łabędź, którego strażnicy miejscy znaleźli na Piaskach, miał mnóstwo szczęścia. Municypalni zauważyli, że ptak zaplątał się w żyłkę wędkarską i potrzebuje pomocy. Ruszyli zatem na ratunek, aby jak najszybciej wyzwolić go i wypuścić na wolność. – Otrzymaliśmy zgłoszenie o młodym łabędziu uwięzionym na Piaskach z powodu zaplątania wokół dzioba i skrzydeł żyłki wędkarskiej, uniemożliwiającej mu swobodne poruszanie i odlot wraz z innymi ptakami. Ruszyliśmy mu na pomoc – mówi Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.

Koniec listopada to czas, kiedy ptaki odlatują do ciepłych krajów i żyłka wędkarska mogła skutecznie zniwelować te plany młodemu łabędziowi. Na szczęście historia miała szczęśliwe zakończenie, choć nie było o to łatwo. Strażnicy otrzymali wezwanie w tej sprawie we wtorek 17 listopada, ale nie udało im się zlokalizować ptaka. Wcześnie zapadający zmrok uniemożliwił prowadzenie działań. Następnego dnia rano udało się zlokalizować zwierzę w trzcinowiskach. – Tym razem się udało, choć łatwo nie było, młody łabędź był bardzo czujny i za każdym razem widząc strażników uciekał natychmiast do wody. Musieliśmy wykazać się cierpliwością i poświęcić trochę czasu, aby przywykł do ich widoku. Ostatecznie udało się go złapać i młody łabędź został uwolniony przez strażników z krępujących żyłek na jego ciele – dodaje komendant.

Łabędź został uwolniony i pofrunął w kierunku zbiornika. – Mamy nadzieję, że zdąży jeszcze dołączyć do innych łabędzi odlatujących na południe – mówi Grzegorz Szyszka, szef municypalnych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick