Minister Maląg ogłosiła, kiedy ruszy wypłata „czternastek”. Nie każdy dostanie tyle samo

9
Fot. Pixabay
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący wypłaty czternastych emerytur. Ze wsparcia ma skorzystać ok. 9 milionów osób: emerytów i rencistów. Rząd wprowadził też kryterium wysokości emerytury. W myśl zapisów nie każdy senior otrzyma taką samą kwotę.

Powraca temat czternastych emerytur, które miały być jednorazową pomocą emerytom. Rząd zdecydował jednak ponownie wypłacić seniorom miliardy złotych z budżetu państwa. Projekt ustawy w tej sprawie został przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek.

Czternasta emerytura. Miliony dostaną miliardy

Prawie 25 miliardów złotych ma kosztować budżet państwa wypłata trzynastych i czternastych emerytur w 2022 roku. Minister Marlena Maląg i premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że od sierpnia ruszy wypłata tych ostatnich.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że „czternastkę” ma otrzymać około 9 milionów osób (emerytów i rencistów). Pośród nich ma zostać rozdysponowanych niemal 25 miliardów złotych. Rząd planuje wprowadzić jednak kryterium dochodowe, w związku z czym nie każdy emeryt dostanie dodatkową gotówkę. Tym kryterium jest świadczenie w wysokości 2 900 złotych. – Wprowadzamy również mechanizm „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że jeśli emerytura będzie wyższa niż 2 900 złotych, to czternasta emerytura będzie odpowiednio pomniejszana – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Zdaniem resortu „czternastka” pochłonie około 11,4 miliardów złotych. W tym roku wsparcie w ramach Od 2019 roku na dodatkowe świadczenia emerytalne budżet państwa przeznaczył ponad 70 miliardów złotych.

Jednorazowa emerytura stała się… wielorazowa?

Ułatwieniem dla emerytów i rencistów ma być fakt, że nie będą oni musieli składać żadnych wniosków o ubieganie się o te pieniądze. Zdaniem minister Rodziny i Polityki Społecznej otrzymają je automatycznie. – Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Odpowiednie organa rentowe będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego. Wysokość tego świadczenia to wysokość minimalnej emerytury, a więc 1 338,44 złotych – powiedziała minister Maląg podczas odwiedzin w Klubie Senior+ w Świerczach na Mazowszu.

W trakcie tej wizyty obecny był także m.in. premier Morawiecki, którzy odniósł się do spodziewanych – jego zdaniem – słów krytyki ze strony opozycji. Liberałowie powiedzą za chwilę, że czternastka to rozdawnictwo. A ja powiem, że to jest staranie o godność. Oni powiedzą, że nas na to nie stać – to fakt, kiedy oni rządzili, to nie było nas na to stać. Oni powiedzą, że państwo powinno być nocnym stróżem, nie wtrącać się. A ja powiem, że państwo powinno być państwem z sercem dla tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – zakomunikował szef rządu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

  1. Właśnie emerytom dawać ,a zabierać wszystkie plusy tym kt nie chce się pracować! 500+,300+,12000+ dla pracujących!

  2. Do Karolina
    Pewnie nie masz dzieci dlatego tak gdaczesz… Milcz należy się i emerytom i dzieciom… Ty zapracuj na siebie…

    • A ty zapracuj na swoje dzieci. I ich ojciec też. Najlepiej dzieciaków naklepać i niech WSZYSCY PRACUJĄCY, TAKŻE CI, KTÓRZY DZIECI NIE MAJĄ!!! na nie łożą!

    • Polak, przecież ona myśli że nie ty na to łożysz tylko rząd Pinokia jej daje ze swoich 😂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick