DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Minister Maląg ogłosiła, kiedy ruszy wypłata "czternastek". Nie każdy dostanie tyle samo

Powraca temat czternastych emerytur, które miały być jednorazową pomocą emerytom. Rząd zdecydował jednak ponownie wypłacić seniorom miliardy złotych z budżetu państwa. Projekt ustawy w tej sprawie został przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek.

Czternasta emerytura. Miliony dostaną miliardy

Prawie 25 miliardów złotych ma kosztować budżet państwa wypłata trzynastych i czternastych emerytur w 2022 roku. Minister Marlena Maląg i premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że od sierpnia ruszy wypłata tych ostatnich.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że „czternastkę” ma otrzymać około 9 milionów osób (emerytów i rencistów). Pośród nich ma zostać rozdysponowanych niemal 25 miliardów złotych. Rząd planuje wprowadzić jednak kryterium dochodowe, w związku z czym nie każdy emeryt dostanie dodatkową gotówkę. Tym kryterium jest świadczenie w wysokości 2 900 złotych. – Wprowadzamy również mechanizm „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że jeśli emerytura będzie wyższa niż 2 900 złotych, to czternasta emerytura będzie odpowiednio pomniejszana – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Zdaniem resortu „czternastka” pochłonie około 11,4 miliardów złotych. W tym roku wsparcie w ramach Od 2019 roku na dodatkowe świadczenia emerytalne budżet państwa przeznaczył ponad 70 miliardów złotych.

Jednorazowa emerytura stała się… wielorazowa?

Ułatwieniem dla emerytów i rencistów ma być fakt, że nie będą oni musieli składać żadnych wniosków o ubieganie się o te pieniądze. Zdaniem minister Rodziny i Polityki Społecznej otrzymają je automatycznie. – Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Odpowiednie organa rentowe będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego. Wysokość tego świadczenia to wysokość minimalnej emerytury, a więc 1 338,44 złotych – powiedziała minister Maląg podczas odwiedzin w Klubie Senior+ w Świerczach na Mazowszu.

W trakcie tej wizyty obecny był także m.in. premier Morawiecki, którzy odniósł się do spodziewanych – jego zdaniem – słów krytyki ze strony opozycji. Liberałowie powiedzą za chwilę, że czternastka to rozdawnictwo. A ja powiem, że to jest staranie o godność. Oni powiedzą, że nas na to nie stać – to fakt, kiedy oni rządzili, to nie było nas na to stać. Oni powiedzą, że państwo powinno być nocnym stróżem, nie wtrącać się. A ja powiem, że państwo powinno być państwem z sercem dla tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – zakomunikował szef rządu.

Napisz do autora

Komentarze (9)
 • JK
  Jarek K

  środa, 18 maja, 2022

  Rozdawnictwa ciąg dalszy … nie łudźcie sie że będzie lepiej. A wnuki Wam tego nie zapomną.

  Odpowiedz
 • K
  kanalia

  środa, 18 maja, 2022

  Nepotyzm – Bezprawie – Propaganda

  Odpowiedz
 • K
  Karolina

  środa, 18 maja, 2022

  Właśnie emerytom dawać ,a zabierać wszystkie plusy tym kt nie chce się pracować! 500+,300+,12000+ dla pracujących!

  Odpowiedz
 • P
  Polka

  czwartek, 19 maja, 2022

  Do Karolina
  Pewnie nie masz dzieci dlatego tak gdaczesz… Milcz należy się i emerytom i dzieciom… Ty zapracuj na siebie…

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  niedziela, 22 maja, 2022

  Ale. Luja

  Odpowiedz
 • TO
  To. On

  niedziela, 22 maja, 2022

  Ale. Luja

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz