Minimalna emerytura i renta wyższe o około 50 złotych? ZUS rozpoczął wypłatę zrewaloryzowanych świadczeń

5
Od początku marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę nowych wysokości emerytur i rent. W tym roku świadczenia wzrosną o ponad 4 %, bo tyle wynosi wskaźnik waloryzacji ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny. Minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o około 50 złotych.

ZUS przeprowadzi waloryzację nie tylko świadczeń emerytalnych – Podwyżka obejmie również renty z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także dodatków do tych świadczeń takich jak dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych – mówi Marlena Nowicka, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału ZUS.

Przykładowo, jeśli emerytura w lutym tego roku wynosiła 2000 złotych brutto to w marcu po waloryzacji wynosić będzie 2084,80 brutto. Minimalne świadczenie będzie więc wyższe o około 50 zł. Kwota podwyżki wynika ze wskaźnika waloryzacji, który w tym roku wynosi pond 104 %. – Jego wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z kraju – tłumaczy Marlena Nowicka

Każdy emeryt i rencista otrzyma listownie decyzję o nowej wysokości świadczenia. Beneficjenci nie muszą więc składać żądnych dodatkowych wniosków, ponieważ podwyżki naliczane są z urzędu.

Ostrowianie różnie oceniają wysokość podwyżki. Dla jednych to dużo, dla innych mało.Większość jednak cieszy się, że w ogóle dostanie więcej pieniędzy. Na waloryzację świadczeń w tym roku z budżetu państwa zostanie przeznaczone ponad 10 mld złotych. W południowej Wielkopolsce podwyżki dotyczą ponad 217 tys osób.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. 4
    2

    W Polsce powinno sie wprowadzic godne emerytury socjalne tzn. minimum emerytalne po uzyskaniu określonego wieku eme np 65 la dla każdego. Powinna byc do godziwa emerytura,która starczałaby na pokrycie kosztów zwiazanych z egzystencja. W tej chwili rozbieżności są ogromne- najniższa otrzymywana emerytura grosze 39 czy coś na miesiąc najwyższa grube tysiace … rekompenstaty jak zwykle najniższe dla najmniejszych emerytur i rent najwyższe dla tych co tak zgarniaja krocie-bo wszystko opiera sie na wzroście procentowym.

  2. Smiechu warte te emerytury to jest skandal Za rządów PiS nie było i nie bedzie dobrze precz z nimi banda złodzieji

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick