DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Milion na młyn. Zabytkowy budynek będzie wyremontowany

Młyn prawdopodobnie został postawiony w XIX wieku. Działał zgodnie z przeznaczeniem, ale czasami sprawiał problemy. Już wkrótce wilkowyjski młyn przejdzie gruntowną metamorfozę, a po niej będzie miał nową rolę do spełnienia.

Młyn będzie po modernizacji pełnił funkcję budynku użyteczności publicznej. Ma on przez cały rok służyć zarówno mieszkańcom Jarocina, jak i najbliższej okolicy. – Planujemy tam organizować różnego rodzaju spotkania: warsztaty, zajęcia dla seniorów, zgrupowania harcerzy, szkolenia bizesowe, koncerty i inne wydarzenia kulturalne – wymienia Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

A modernizację zaczęto od remontu dachu, wkrótce przemianie zostanie poddana reszta zabytkowego budynku. Budynek wymaga ogromnego nakładu prac. W pierwszej kolejności czekamy na opinię konserwatora. Młyn to zabytek, więc bez niej nie możemy rozpocząć prac – tłumaczy Beata Godniak z Urzędu Miejskiego w Jarocinie. 

Modernizacja starego młyna to kosztowana inwestycja. Będzie możliwia dzięki pieniądzom pozyskanym przez samorząd w konkursie. Kwota dofinansowania to 1 mln zł. – Pieniądze pozyskaliśmy w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundację Most the Most. Utworzona jest ona przez Bank Gospodarstwa Krajowego – dodaje Godniak.

Prace nad młynem już się rozpoczęły, bo budowana jest tam ścieżka rowerowa. Dzisiaj jeszcze trudno jednoznacznie wyliczyć, ile będzie kosztowała cała modernizacja. – W tym momencie ze środków własnych przygotowujemy dokumentację projektową. Dopiero po jej ukończeniu będziemy mogli mówić o tym, jaki będzie koszt modernizacji młyna – mówi Beata Godniak. – Na ten moment nie wiemy, czy 1 mln zł dofinansowania, które pozyskaliśmy wystarczy na realizację całej inwestycji – dodaje Adam Pawlicki. 

Projekt modernizacji zabytkowego Młynu nad Lutynią zakłada m.in. budowę tarasu widokowego. Jak będzie wyglądał po remoncie? Efekt można zobaczyć na wizualizacjach.

A historię Młynu nad Lutynią można poznać oglądając reportaż przygotowany przez Telewizję Proart w 2022 roku. Odcinek programu „Tuż za rogiem – Młyn nad Lutynią” dostępy jest tutaj.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • A
  Anonim

  czwartek, 23 marca, 2023

  To jest kpina

  Odpowiedz
 • MM
  Marek Marek

  czwartek, 23 marca, 2023

  Szkoda pieniędzy na remont takiej ruiny.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz