Milicz będzie miał filię WORD-u. Krotoszyn też?

12
Każdego roku w Polsce około pół miliona osób otrzymuje uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W tej liczbie są wszyscy kierowcy, nie tylko ci, którzy zdobywają prawo jazdy kategorii B. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego zlokalizowane są jednak w dużych polskich miastach, co sprawia, że niejednokrotnie zdobywanie uprawnień wiąże się z dojeżdżaniem do ośrodków dziesiątki kilometrów.

I tak na przykład Milicz, miasto położone w województwie dolnośląskim poczyniło starania, by mieszkańcy miasta i okolicy nie musieli jeździć na kursy i egzaminy do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu lub Jeleniej Górze. W połowie roku ma powstać filia jeleniogórskiego WORD-u właśnie w Miliczu. – Jesteśmy po rozmowach, uzgodnieniach, pozostaje tylko podjęcie odpowiedniej uchwały przez sejmik wojewódzki. Mamy jednak przychylne zdanie zarządu. Mam nadzieję, że już od czerwca ten ośrodek będzie już funkcjonował – potwierdza i wyjaśnia Piotr Lech, burmistrz Milicza. Jak dodaje włodarz, motywacją do utworzenia w mieście oddzielnej filii WORD-u byli seniorzy. – Dzisiaj umiejętność poruszania się pojazdem mechanicznym jest umiejętnością „życiową”. Wiem, że ludzie w wieku 50+ czy 60+ często nie decydują się na zdobycie prawa jazdy z powodu konieczności zdawania egzaminu właśnie na przykład we Wrocławiu. A wiele starszych pań chciałoby zdobyć prawo jazdy, bo na przykład zostało wdowami, a tylko mąż miał prawo jazdy i teraz one są niemobilne – mówi.

Teraz mieszkańcy Krotoszyna patrzą przychylnie w stronę Milicza i to z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że osoby chcące uzyskać prawo jazdy będą mogły wybrać – Kalisz lub Milicz jeśli chodzi o zdanie egzaminu. Dodajmy, że krotoszynianie do Kalisza mają ponad 50 kilometrów drogi, do Milicza zaledwie między 23 a 34 km (w zależności od wyboru trasy). Nawet jeśli nie przyjdzie krotoszynianom zdawać egzaminu w Miliczu, to sam fakt możliwości nauki jazdy po tym mieście jest satysfakcjonujący.

Samorząd Krotoszyna rozważa już wnioskowanie do sejmiku wojewódzkiego o możliwość utworzenia w tym mieście także filii WORD-u. Według wielu osób, w tym Mirosława Gońko, emerytowanego policjanta „drogówki” a obecnie kierownika Ośrodka Szkolenia Kierowców LOK w Krotoszynie, miasto jest rozbudowane komunikacyjnie. – Przez Krotoszyn przebiegają dwie drogi krajowe – nr 15 i 36, jest duża ilość rond i skrzyżowań różnego typu. Coraz częściej wprowadzane są także lewoskręty i inne rozwiązania komunikacyjne – argumentuje. Według niego od lat 90-tych XX wieku wiele się zmieniło na plus. Z tego co udało się ustalić, są prowadzone fachowe rozmowy na ten temat.

Co sądzą o pomyśle sami mieszkańcy? Krotoszyn nadaje się na miejsce, w którym można nauczyć się dobrze, sprawnie jeździć samochodem? A może we wszystkich miastach powiatowych powinny powstać filie WORD-ów? Zapraszamy do dyskusji.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

12 KOMENTARZE

 1. Droga krajowa nr 25 przebiega przez Krotoszyn? To ciekawe? Mi się wydawało, że dziennikarka pochodząca z Ostrowa Wlkp. (w którym również przebiega ta sama droga krajowa) zna się w terenie.

  • Witam A mnie to się wydaje że jak nie umie się czytać to nie powinno się pisac bo dziennikarka pisze o drodze nr 15 i 36 a nie 25

 2. Brawo za komentarz tych dwojga ostatnich – właśnie, zdający egzamin w dużym mieście poradzą sobie w mniejszym. Odwrotnie będzie gorzej.

 3. Egzaminy powinny być we wszystkich miastach powiatowych albo tylko w miastach gdzie jeżdżą tramwaje i są drogi ekspresowe. Ogólnie to nie chciałbym zeby w Ostrowie były egzaminy chyba ze byłyby we wszystkich miastach powiatowych to wtedy tak.

  • Kiedyś były egzaminy w Ostrowie i jakoś Ci ludzie jeżdżą i dają radę w większych miastach. Były egzaminy eksternistyczne i prawko zdobywalmło się w około 3 tygodnie, a teraz jest wymyślanie i naciaganie kosztów…

 4. No cóż w 12-tysięcznym Miliczu mają ,,jaja” i będą mieli możliwość nauki jazdy i zdawania prawa jazdy na miejscu. Dlaczego nie w 6 razy większym Ostrowie (72.000 mieszkańców)? A po co skoro można w Kaliszu, prawda? Szkół wyższych w Ostrowie brak (po co skoro są w Kaliszu?), aquaparku brak (po co skoro jest w Kaliszu?), hali sportowej z prawdziwego zdarzenia brak (po co skoro jest w Kaliszu?), więc nie dziwota że i filii Wordu też brak. Bo i po co skoro Word jest w Kaliszu. Ostrów to niestety miasto kompletnie bez wizji przyszłości!

  • W Ostrowie większość głosuje na opozycję totalną czyli na PO więc społeczeństwo jest wystarczająco mądre i wyedukowane. Więc nie potrzeba tutaj wyższych uczelni. Nie potrzeba nawet biura obsługi klienta w gazowni, bo jest w Kaliszu.

  • Ciesz się, że w Ostrowie można wyrobić dowód osobisty i paszport i nie potrzeba z tym jechać do Kalisza.

 5. Czy w Miliczu bądź Krotoszynie jest chociaż jedno, powtarzam jedno rondo dwu pasmowe. Bo z tego co widzę, w poruszaniu się po nich , Ci ludzie mają największe problemy…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick