Miliarder pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego zapłacił za działkę kupioną od żony premiera?

5
Fot. Pixabay
Jak wynika z ustaleń Gazety Wyborczej, wrocławską działkę należącą do żony premiera Mateusza Morawieckiego kupił pochodzący z Ostrowa miliarder Paweł Marchewka. Miał wyłożyć na ten cel niemal 15 mln zł, ale nie on jest jej właścicielem, a firma dwóch prawników.

Jak ustalili dziennikarze Gazety Wyborczej, działkę na wrocławskim Oporowie kupiła od żony premiera Mateusza Morawieckiego spółka założona przez dwóch prawników, a pieniądze na jej zakup pożyczył im Paweł Marchewka, założyciel Techlandu pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego.

O zakupie działki informowały ogólnopolskie media, podobnie jak na początku grudnia 2021 roku o jej sprzedaży. Ustalono, że została kupiona od Kościoła. Różne źródła informowały wówczas, że kwota zakupu w wysokości ok. 700 tys. zł została zaniżona. Wyborcza tak wówczas pisała: „Cena była wielokrotnie niższa niż w przypadku sąsiednich gruntów”. Temat podchwyciła także opozycja, która domagała się wyjaśnień i zbadania tej sprawy.

Dziennikarze GW – jak podkreślają – przeanalizowali dziesiątki dokumentów w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w Urzędzie Miasta we Wrocławiu. Na podstawie zebranych materiałów napisali artykuł, z którego wynika, że pieniądze na kupno działki od żony premiera wyłożył miliarder pochodzący z naszego regionu. Business Insider tak pisze o sprawie: „Działkę we Wrocławiu Iwona Morawiecka kupiła na początku tego stulecia, za ok. 700 tys. zł. W grudniu 2021 stacja TVN ujawniła, że ziemia została sprzedana w sierpniu za kwotę 14,9 mln zł. Dziś „Gazeta Wyborcza” napisała, że choć oficjalnym nabywcą działki była spółka J.M. Paskart Sobuś, założona przez dwóch wrocławskich prawników, to pieniądze na jej zakup pożyczył biznesmen Paweł Marchewka”.

Paweł Marchewka to jeden z najbogatszych Polaków. Jego majątek twórcy „Listy najbogatszych Polaków” Forbesa oszacowali w 2021 roku na 4,1 mld zł. Pozwoliło mu to zająć 10. miejsce w rankingu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. 15
    5

    Może mnie by też pożyczył.. ja tam nic do niego nie mam, fajny gość i tyle! Jak ma to się dzieli! I co szukacie!!! Są na świecie takie przekręty że az głową mała! Dobry gość bo i z dobrego miejsca pochodzi! I tyle w temacie!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick