Mikołajczyk kontra Matecka. Kto wygrał debatę senatorską w Telewizji Proart? [WIDEO]

57
Dziesiątki liczb, wychwalanie programów partii rządzącej, próby skierowania dyskusji na rozmowę o przyszłości, a nie o tym, co było, przerzucanie się obietnicami wyborczymi i prośby o to, by 13 października pójść na wybory. Tak w wielkim skrócie wyglądała debata senatorska w Telewizji Proart, w której wzięli udział Ewa Matecka Koalicja Obywatelska) oraz Łukasz Mikołajczyk Prawo i Sprawiedliwość). Kto wygrał? czekamy na Wasze opinie na portalu wlkp24.info.

Gospodarka, polityka społeczna, służba zdrowia i edukacja to bloki tematyczne, które zostały poruszone podczas debaty senatorskiej w Telewizji Proart. Na końcu każdy z kandydatów miał czas na autopromocję. W tej części mógł spróbować przekonać niezdecydowanych wyborców do oddania głosu właśnie na siebie.

Ewa Matecka reprezentująca Koalicję Obywatelską i Łukasz Mikołajczyk z Prawa i Sprawiedliwości. To oni wzięli udział w debacie przed kamerami Telewizji Proart. Na początek mieli za zadanie wymienić trzy inwestycje w południowej części Wielkopolski, za którymi chcieliby lobbować w senacie, gdyby wyniki głosowania były po ich myśli. – Mam spisaną już listę dróg po rozmowach z samorządowcami w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, to także budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Kępnie oraz dofinansowania wozów strażackich – wyliczał Łukasz Mikołajczyk. Jako druga odpowiadała Ewa Matecka: – Bardzo ważne w południowej Wielkopolsce są wszystkie inwestycje związane z transportem. Ta najważniejsza to oczywiście droga krajowa nr 11. Tej drodze trzeba nadać charakter drogi szybkiego ruchu. Na to czekają mieszkańcy. Druga sprawa to droga nr 25 znakomicie mogłaby połączyć teren Wielkopolski z autostradą A2. Oczywiście bardzo ważną inwestycją jest hala w Kępnie, na którą mieszkańcy czekają i mam nadzieję, że uda się skutecznie zakończyć tę inwestycję.

Nie brakowało też pytań o politykę społeczną, a co za tym idzie także głośny program 500+. Telewidzów szczególnie mógł zainteresować temat służby zdrowia. Wielu narzeka na kolejki do specjalistów. Zdaniem rządzących maleją one, zdaniem opozycji wręcz przeciwnie. Jak jest na prawdę wie każdy, kto miał okazję korzystać z porad specjalistów. – Ja tylko przypomnę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości skrócił kolejkę do leczenia zaćmy o 250 tys. pacjentów w stosunku do 2014 roku. Mam świadomość, że kolejki nadal są. Zwiększyliśmy o kilka tysięcy miejsc na studiach medycznych, ale trzeba mieć świadomość, że ten proces trwa kilka, a nawet kilkanaście lat – powiedział Mikołajczyk. Poprawimy finansowanie służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB, a pieniądze z akcyzy, używek i funduszy europejskich. Poprawimy system koordynacji szpitala, działalność SOR-ów, przywrócimy nocną i świąteczną opiekę, zatrudnimy asystentów lekarzy, a w kolejce do specjalisty będzie trzeba czekać maksymalnie 21 dni – wyliczała kandydatka Koalicji Obywatelskiej.

Czwarty blok tematyczny dotyczył edukacji. Jako pierwszy na pytanie brzmiące: „Ile w kolejnych latach powinna wynieść subwencja oświatowa, odpowiadała Ewa Matecka: – Oświata jest źle sfinansowana, a kosztami w większości obciąża się samorządy. Warto wiedzieć, że subwencja samorządowa nie starcza na wynagrodzenia nauczycieli. Wystarcza w około 80 proc. Łukasz Mikołajczyk także nie wprost odpowiedział na zadane pytanie, a skupił się bardziej na przypomnieniu działań swojej partii w ostatnich latach: – Rozmawiajmy o konkretach. W stosunku do 2018 roku w powiatach, w których jest wybierany senator z okręgu 95 pieniądze na oświatę wzrosły nawet o ponad 16 proc.

Czy kandydaci byli wystarczająco przekonujący? Czy nie unikali odpowiedzi na trudne pytania? Czy ich postawa w debacie zadecydowała o tym, na kogo zagłosujecie? Podzielcie się z nami wrażeniami po obejrzeniu tego politycznego starcia w komentarzach!

Zobacz jeszcze raz debatę kandydatów na senatora z okręgu 95 [Kalisz]

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

57 KOMENTARZE

  • Mikołajczykowi zabrać tabliczki i nic nie bedzie umiał sam powiedzieć – żałosna prezentacja Senatora w stylu – populistycznym PIS. – Uznanie dla p. Mateckiej – spokojna, zrównoważona – merytoryczna – i tyle w temacie !

  • Pani Matecka złośliwa i zadawała pytania nie związane z debatą o senacie jak np. o wybory prezydenckie w Ostrowie które Mikołajczyk przegrał. Senator pokazał wielką klasę w stosunku do kobiety. Na jego miejscu dał bym jej ciętą ripostę i wytkną, że daje ciosy poniżej pasa a sama niedostała się do rady powiatu ani nawet do rady osiedla „Wenecja”.

  • Matecka nie przygotowana pokazywała grafikę a z tyłu ściągawka. Czy nie nauczono panią w szkole że nie ładnie jest ściągać?

 1. Pani Matecka świetnie !! Mikołajczyk ….. bez tabliczek nie umiał słowa powiedzieć co robił przez 4 lata . Mikołajczyk bez sensu .

  • Chyba oglądaliśmy różne debaty hahaha, Pan Łukasz argumentował na konkretnych przykładach ze swojego okręgu wyborczego jak chociażby pozyskane środki zewnętrzne na szpitale w Ostrowie, Ostrzeszowie, Kępnie i Krotoszynie.

  • Pani Ewa mówiła o wzroście cen. Moim zdaniem obnażyła swoją hipokryzję, właśnie przez to pytanie i strzeliła sobie sama gola. Nie kto inny tylko pani Matecka razem z panią Klimek w naszym mieście podniosły ceny wywozu śmieci o 63%, ta podwyżka dotknęła wszystkich: emerytów, rencistów, ostrowskie rodziny, samotnych po prostu wszystkich i zgadzam się z panią, to jest drożyzna za którą nam mieszkańcom Ostrowa zafundowałyście w Ostrowie i pani również ponosi za to odpowiedzialność. Powiem pani więcej i podam inny przykład teraz np. paliwo 95 kosztuje 4.98 a za PO kosztowało ponad 5 zł.

 2. Zdecydowanie debatę wygrała Ewa Matecka: spokojem, kulturą, profesjonalizmem i doświadczeniem. Pokazała, że łączy a nie dzieli. Mikołajczyk był bardzo nerwowy. Czuje,że przegra jak wtedy kiedy startował na prezydenta miasta. Matecka naszym SENATOREM. Na pewno nie będzie łamała KONSTYTUCJI.

 3. Można sobie lubić PiS lub nie lubić ale obiektywnie patrząc to pan Mikołajczyk merytorycznie zmiażdżył panią Matecką. Natomiast w rankingu złośliwości wygrała pani Matecka.

 4. Pani Matecka mówiła same slogany i posługiwała się ogólnikami, zero konkretów nie licząc obiecanek-cacanek POKO. Pan senator konkretnie, merytorycznie i podpierał się dowodami. Potrzebujemy senatora doświadczonego, w pełni sił a nie pani, która jest podobno bardzo chora , pani która niewiele załatwiła dla naszego miasta jak wiceprezydent.

 5. Żałosny Mikołajczyk dla którego Konstytucja nic nie znaczy ! Spokojna zrównoważona Matecka – odpowiadająca merytorycznie a nie pisowskomi tabliczkami z pisowskimi hasłami w stylu ,, wina Tuska ”.

  • Dla polityków PO nic nie znaczą sądy pokazał to Pan Nojman który jasno powiedział że wyroki nie zapadną a postępowania będą się przedłużać „Ja ci to gwarantuje”. W demokratycznym państwie takiego polityka nie powinno już być w polityce. ludzie naiwni stoją biedni pod sądami a politycy PO śmieją się z nich i drwią. potrzebna jest wymiana sędziów i gruntowna reforma sądownictwa, powiem więcej radykalna reforma musi być. W przeciwnym razie co jakiś czas będą wybuchały afery z udziałem sędziów.

 6. Zdecydowanie wygrała Pani Ewa Matecka – kobieta z klasą. Senator Mikołajczyk ośmieszył się swoimi ściagami w formie tabliczek z danymi i hasłami w stylu populizm PIS.

  • O kobietach źle się nie mówi, ale z całym szacunkiem pani Matecka bez kartek nawet pojęcia nie ma czym się Senat zajmuje i ktoś taki miałby nas reprezentować skutecznie. Żałosne to wszystko. jako prezydent Ostrowa jakie mas sukcesy. Reformy edukacji nie umiała wprowadzić dobrze, a inne samorządy potrafiły. Szkoda gadać.

 7. Matecka tylko hale chce stawiac, zero obycia w polityce, pieszczoszka komuny POpierana przez PO poza tym czy ma zdrowie na ciężka prace ? podobno taka chora ze musiała z UM odejść

  • Pierwszego przedstawia senatora, który zajmuje wyższe stanowisko niż pani Matecka. To nie jest spotkanie prywatne.

 8. Z wypowiedzi pana Mikolajczyka wynika ze wszystko co powstalo w Ostrowie i okolicy to tylko i wyłącznie jego zasluga nie powiedział czego nie zrobili a tak szumnie przed poprzednia kampania obiecywali mydlenie oczu

 9. Choć jestem wyborcą PO/KO to muszę przyznać, że wybór Pani Mateckiej jako kandydatki do Senatu nie był najszczęśliwszy. Podobnej wagi kont-kandydat to byłby np. Pan Rajski. Niestety na PiS głosu nie oddam, nie jestem jednak przekonany, iż głos na Panią Matecką jest oddany słusznie 🙁

  • Dlatego oddam głos nieważny, nie robi mi różnicy kto zostanie senatorem z tych kandydatów, oboje beznadziejni.

 10. Większość moich przedmówców cieszy się z dotacji , hal, karetek itp. Fakt to ważne. Ale ja patrzę na obecnego Senatora inaczej. Były dyrektor uczący młodzież, łamiący Konstytucję. Bez ideologicznego kręgosłupa. Za profity porzucił swoje ideały.
  Klaszczący człowiekowi, który mnie bezpodstawnie nazwał komuchem , zdrajcą , złodziejem, miernotą i już nie pamiętam czym jeszcze. Wolałabym aby pan Senator mnie przeprosił. No ,ale to trzeba mieć kręgosłup i trochę pokory.

 11. Chodził chodził z wnioskami do urzędu, ani Pani Klimek, ani Pani Matecka mu wtedy nie przeszkadzały….jak wystękał budowę sali w SP9, inne dotacje dla swojego stowarzyszenia….
  Tego nie powiedział ile zawdzięcza obydwu paniom. A one mu pomogły tyle wniosków wypromować….zero skrupułów pan Senator.
  On takiego udaje Prawego i Sprawiedliwego A jak traktował swoich nauczycieli to już nie przyzna…jak w SP9 załatwił pracę swojej żonie, jak obiecał koledze że wygra konkurs na dyrektora szkoły, jak płacił żałosne wciśnięte w ręce 50zl przy swoim wynagrodzeniu w tysiącach za majostaszki czy inne poziomkowe ogródki…
  Pili sobie razem kawki z panią Ewą czy Beatą, i Coz już po przyjaźni. To jest właśnie polityka…każdy sobie rzepke skrobie, nie ma względu na osobę. Przykre………

  • Kobity to zawsze mają problem w oddzieleniu merytorycznej dyskusji od innych płaszczyzn. Dlaczego zaraz ma być po znajomości czy koleżeństwie tylko dlatego, że ktoś dyskutuje o merytoryce?

 12. Podniesiony głos i populizm pisowski Senatora Mikolsjczyka – spokój i merytoryczne odpowiedzi Pani Mateckiej .Jak było każdy widział. Uznanie i szacunek dla Pani Mateckiej.

  • Pan Łukasz zdecydowanie i stanowczo. Pani Matecka zagubiona jak Andzia w ogrodzie z tymi swoimi kartkami. Redaktorka mogła zabrać Pani Mateckiej kartki zobaczylibyśmy co umie powiedzieć.

 13. I teraz każdy obiektywnie patrzący na to wszystko zobaczy do czego doprowadziły pisiory,ludzie się wzajemnie pozabijają za inna ocenę ,komentarz np.polityczny ,totalnie podzieleni ludzi zdolni do najgorszego ,tragedia

 14. Pani Matecka wygrała debatę w kategorii pytań nie związanych z wyborami parlamentarnymi i swoimi uszczypliwościami. Klasa dla senatora że nie dał się temu sprowokować.

 15. W tytule jest Okręg nr 95 – Kalisz. Ale to przecież jest okręg – Ostrów (nie wiem jaki numer). Kalisz ma oddzielne wybory na senatora z powiatami: kaliskim, pleszewskim i jarocińskim. Ostrów jest razem z powiatami: ostrowskim, krotoszyńskim, ostrzeszowskim i kępińskim. Dlaczego dziennikarze Proartu nie rozróżniają takich prostych tematów? Według nich Ostrów to Kalisz?

  • To nie jest nasza fanaberia albo niewiedza tylko kwestia formalnego nazewnictwa, które stosuje Państwowa Komisja Wyborcza. Na jej stronach są jasno zaznaczone oficjalne nazwy: „Okręg wyborczy nr 94 [Kalisz]”, „Okręg wyborcy nr 95 [Kalisz]”, „Okręg wyborczy nr 96 [Kalisz]”. Stosujemy oficjalne nazewnictwo przyjęte przez PKW.

   https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019

  • Nie ośmieszaj się kobieto takimi wpisami ,jak nie kumasz tematu to nie zabieraj głosu ,ale większość w tym kraju niestety to takie Alicje i w dodatku głosujące na tragedię

  • Na stronie senatu zapisali okręg nr 95 (Kalisz) ze względu na siedzibę Komisji Wyborczej w Kaliszu. Jednak okręg nr 95 to okręg ostrowski, więc powinien mieć w opisie – Ostrów.

 16. Ewa Matecka chciała sprowokować senatora zlośliwpsciami przez siebie wypowiadanaymi, ale jej się to, nie udało. Senator zdecydowany i konkretny rewelacyjnie przygotowany.

 17. Niestety – Hejterzy PIS aktywnie pracują nad Senatorem Mikołajczykiem. Opluwają i ponizają panią Matecką – która w spokojny merytoryczny sposób przedstawiała swoje argumenty. Plansze Pis Senatorowi pomagały w populizmie pisanym na Nowogrodzkiej. nic lub niewiele od siebie – typowa papuga PIS. A do tego kłamstwa i populizm PIS. – i nadal ogłupianie wyborców slganami PIS – poza pinset + – żadnych reform, rozwoju kraju – tylko gra pozorów i propaganda TVPiS. I w to wpisuje się senator – niby nauczyciel ale jaki – demolujący demokrację – nie przestrzegający konstytucji ? przedstawianie fałszywych danych . . . żenujące a jeszcze gorsze to, ze tyle ludzi PIS potrafił ogłupić i przekupić. Jakie społeczeństwo taka władza.

  • Odezwał się hejter PO. Narod to PO ogupialo przez 8 lat Rostowski mowil że na 500+ piniędzy nie ma i nie będzie, a Tusk żeby mu pokazać gdzie są zakopane. Wystarczyło magię vatowskie przyskrzynić. PO klamali że wieku emerytalnego nie podniosą, a co było wygrali wybory i podnieśli do 67 dla kobiet i mężczyzn, o aferach oszukany ludzi przez Amber gołd nie wspomnę. Najman z PO cała prawdę o polskich sądach powiedział jak działają na telefon wszyscy mogli to usłyszeć. PiS przynajmniej coś dla ludzi zwykłych zrobił i robi dzieli się wzrostemu gospodarczym z obywatelami. A do senatu wystawili jedna osobę w pakiecie senacki aby platyny z Koalicji Obywatelskiej blokował ustawy pro społeczne które PiS w następnej kadencji chce przeprowadzic 13 i 14 emerytura, mały zus, wzrost pensji.

 18. Nie wiem kto wygrał debatę bo jej nie oglądałam ale jak wczoraj oglądałam wiadomości z moim nastoletnim synem to nawet on stwierdził, że telewizja kablowa stronniczo wypowiedziała się na korzyść pani Mateckiej, a widziała wszystkie błędy pana Mikołajczyka.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick