DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Mija dziewięć lat od katastrofy smoleńskiej

Tupolew z polską delegacją zmierzał wtedy na obchody upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Doszło do tragedii. Gęsta mgła i prawdopodobne problemy techniczne doprowadziły do katastrofy. Samolot rozbił się w Smoleńsku, a zginęła cała załoga samolotu – łącznie 96 osób w tym Maria i Lech Kaczyńscy.

Informacja o katastrofie wywołała w mediach olbrzymi chaos. Do reporterów docierały szczątkowe informacje na temat wypadku. Nikt tak na prawdę nie wiedział co się stało. Potwierdzeniem był komunikat od rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który poinformował o wypadku.

Ogromna tragedia wstrząsnęła całym krajem. Wywołuje żal, smutek i niezrozumienie, ale katastrofa smoleńska to też temat bardzo kontrowersyjny, często prowadzący do dyskusji, a nawet kłótni.

Uroczyste msze święte, składanie kwiatów przed pomnikami w Warszawie oraz przy grobie na krakowskim Wawelu – tak przedstawia się plan uroczystości, w których uczestniczyć będą przedstawiciele polskiego rządu. Po południu odbędzie się też marsz pamięci.

W całym kraju nie brakuje miejsc upamiętniających te tragiczne wydarzenia. Ulice otrzymują nazwy tragicznie zmarłego prezydenta i pierwszej damy. Są także ronda takie, jak to w Ostrowie Wielkopolskim na skrzyżowaniu ulic Waryńskiego i Śmigielskiego, które nazwano Rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Dziewięć lat temu ekipa Telewizji Proart przygotowała reportaż „Światła pamięci”, gdzie ukazane zostały pierwsze dni po katastrofie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz