Mija dziewięć lat od katastrofy smoleńskiej

0
Dokładnie dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 roku doszło do jednej z największych i najtragiczniejszych katastrof w dziejach kraju. Samolot z 96 osobami na pokładzie rozbił się w rosyjskim Smoleńsku. Na pokładzie była para prezydencka, ale też generałowie, przedstawiciele najważniejszych w kraju instytucji oraz dyplomaci.

Tupolew z polską delegacją zmierzał wtedy na obchody upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Doszło do tragedii. Gęsta mgła i prawdopodobne problemy techniczne doprowadziły do katastrofy. Samolot rozbił się w Smoleńsku, a zginęła cała załoga samolotu – łącznie 96 osób w tym Maria i Lech Kaczyńscy.

Informacja o katastrofie wywołała w mediach olbrzymi chaos. Do reporterów docierały szczątkowe informacje na temat wypadku. Nikt tak na prawdę nie wiedział co się stało. Potwierdzeniem był komunikat od rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który poinformował o wypadku.

Ogromna tragedia wstrząsnęła całym krajem. Wywołuje żal, smutek i niezrozumienie, ale katastrofa smoleńska to też temat bardzo kontrowersyjny, często prowadzący do dyskusji, a nawet kłótni.

Uroczyste msze święte, składanie kwiatów przed pomnikami w Warszawie oraz przy grobie na krakowskim Wawelu – tak przedstawia się plan uroczystości, w których uczestniczyć będą przedstawiciele polskiego rządu. Po południu odbędzie się też marsz pamięci.

W całym kraju nie brakuje miejsc upamiętniających te tragiczne wydarzenia. Ulice otrzymują nazwy tragicznie zmarłego prezydenta i pierwszej damy. Są także ronda takie, jak to w Ostrowie Wielkopolskim na skrzyżowaniu ulic Waryńskiego i Śmigielskiego, które nazwano Rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Dziewięć lat temu ekipa Telewizji Proart przygotowała reportaż „Światła pamięci”, gdzie ukazane zostały pierwsze dni po katastrofie.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick