Mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II

5
2 kwietnia mija dokładnie 15 lat od śmierci papieża Jana Pawła II - papieża Polaka i jednego z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Zmarł w wieku 84 lat po 27 latach pontyfikatu, trzecim co do długości. Wyniesiony na ołtarze najpierw w 2011, a następnie w 2014 roku.

Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku, jako pierwszy słowiański duchowny. Jego pontyfikat trwał 27 lat, a Jan Paweł II był uważany za świętego jeszcze za życia. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Po jego śmierci wierni zaczęli głosić hasła „Santo Subito!”, co oznacza „Święty natychmiast!”

Proces beatyfikacji przebiegł bardzo szybko i już w 2011 roku Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze i beatyfikowany przez swojego następcę – Benedykta XVI. W 2014 roku został ogłoszony świętym, a informację tę przekazał kolejny z papieży – Franciszek.

Ostrów Wielkopolski odwiedził jeszcze jako kardynał i metropolita krakowski. 7 listopada 1976 roku odprawił mszę świętą, z okazji nawiedzenia kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Już jako papież, 4 czerwca 1997 roku odwiedził Kalisz, podczas swojej szóstej pielgrzymki do Ojczyzny.

Zmarł dokładnie o godzinie 21:37. Co roku o tej porze, w kościołach biją dzwony.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. W artykule jest: Ostrów Wielkopolski odwiedził jeszcze jako kardynał i metropolita krakowski. 7 listopada 1978 roku odprawił mszę świętą, z okazji nawiedzenia kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej????
    Czyli 3 tygodnie po wyborze na papieża.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick