„Mieszkania Plus” powstaną w Krotoszynie?

0
Nawet dziewięć milionów Polaków w ciągu dziesięciu lat ma szanse zamieszkać w trzech milionach nowych mieszkań. Takie statystyki przygotował polski rząd promując program „Mieszkanie Plus”. Po sukcesie programu rządowego „Rodzina 500 Plus” politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą iść dalej. Budowę tanich mieszkań mają realizować samorządy lokalne przy wsparciu rządu. Jako pierwszy do programu „Mieszkanie Plus” przystąpił Jarocin. Krotoszyn będzie następny?

W gminie Jarocin jeszcze w tym miesiącu zakończy się budowa pierwszego bloku mieszkalnego w Siedleminie. Zaraz potem, do połowy maja ma zostać ukończony kolejny, na ulicy Siedlemińskiej. Pod koniec kwietnia na oficjalnym przecięciu wstęgi ma pojawić się sam premier Mateusz Morawiecki. „Mieszkanie Plus” to w dużym skrócie element Narodowego Programu Mieszkaniowego, który zakłada stworzenie nowych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Mieszkania mają być tanie w utrzymaniu, o wysokim standardzie, budowane w całym kraju.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zachęcają samorządy do realizacji programu. W Jarocinie na przykład realizatorem zadania jest Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a znaczną część dofinansowania pozyskano z Banku Gospodarstwa Krajowego. W kolejce czeka już Krotoszyn, którego samorząd zaczyna już rozważać budowę mieszkań na terenie gminy. Jak twierdzi burmistrz Franciszek Marszałek, toczyły się już pierwsze rozmowy. – Od samego początku byliśmy zainteresowani. Na początku roku 2017 i później w połowie roku wystosowaliśmy do rządu odpowiedni list intencyjny. Wskazaliśmy ile mieszkań by nas interesowało i miejsca na ich budowę, obecnie czekamy na zakwalifikowanie nas do programu – mówi włodarz. Jak dodaje, samorząd wykazał zapotrzebowanie na 80 lokali. Jak udało nam się dowiedzieć, poseł PiS Jan Mosiński w lutym 2018 roku wystosował pismo ponaglające do burmistrza Franciszka Marszałka z zapytaniem o zainteresowanie programem.

Partia rządząca mimo iż wprowadziła program „Mieszkanie Plus”, wciąż wprowadza w nim zmiany. Teraz okazuje się, że niektórzy mieszkańcy będą mogli starać się jeszcze o dopłaty do czynszu. Program raczkuje, ale faktem jest, że zapotrzebowanie na lokale mieszkalne wzrasta. We wspomnianym Krotoszynie nie ma wielu ofert wynajmu mieszkania. Platformy z ogłoszeniami w internecie nie pękają w szwach, choć co prawda powstaje kilka osiedli mieszkaniowych w mieście. Ceny nowych mieszkań są jednak bardzo wysokie, sięgają nawet 3000-4000 zł brutto za metr kwadratowy.

Mieszkańcy Krotoszyna, których pytaliśmy w sondzie ulicznej o zdanie, w większości są zainteresowani najmem mieszkań za korzystną cenę, większość osób – głównie młodych – widzi taką potrzebę. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Gdzie powinny powstać lokale z programu „Mieszkanie Plus”? Czekamy na opinie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick