Mieszkańcy Koźmina zapłacą więcej. Radni przegłosowali wzrost opłat za śmieci

0
Z 28 zł do 32 zł na osobę wzrośnie stawka za wywóz śmieci w Koźminie Wielkopolskim. Taką decyzję podjęli tamtejsi radni podczas październikowej sesji rady miejskiej. Nowe ceny będą obowiązywały od styczna 2023 roku.

Za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2023 roku władze Koźmina Wielkopolskiego zapłacą w sumie ok. 4 mln zł. Jest to kwota, na którą składa się kilka rzeczy: odbiór śmieci od mieszkańców, zagospodarowanie odpadów oraz utrzymanie PSZOK-u.

Do tej pory obowiązywała stawka 28 zł od osoby. – Co roku organizujemy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Firmy, z którymi współpracujemy, już w połowie roku sygnalizowały nam, że niemożliwe będzie utrzymanie obowiązujących stawek. Zmuszeni byliśmy na nowo zbilansować system gospodarki odpadami i wyliczyliśmy, że stawka 32 zł od osoby wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów – tłumaczy Jarosław Ratajczak, zastępca burmistrza Koźmina Wielkopolskiego.

Podwyżka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku. – W skali 11 tys. odbiorców ta podwyżka da nam kwotę 40 tys. zł. Mogłoby się to wydawać stosunkowo niedużo, ale prawdopodobnie zagwarantuje nam to zbilansowanie, czyli nie będziemy musieli dokładać własnych pieniędzy do gospodarki odpadami – informuje Andrzej Serek, skarbnik gminy Koźmin Wielkopolski.

W Koźminie obowiązuje następujący podział na frakcje. Są odpady niesegregowane, a oprócz tego papier, szkło, plastik i popiół. Mieszkańcy Koźmina generują rocznie 4 tys. ton odpadów, z czego połowę stanowią te niesegregowane.

Jeżeli mieszkańcy nie wypełniają obowiązku segregowania odpadów, wtedy stawka za wywóz śmieci wyniesie 64 zł od osoby. Natomiast dzięki posiadaniu przydomowego kompostownika mieszkańcy Koźmina zapłacą 31,5 zł od jednego członka gospodarstwa domowego.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick